• DO SIEGO ROKU 2021

          • Na wszystkie dni Nowego Roku

            Życzymy wiary w sercu i światła w mroku

            Obyśmy jednym krokiem mijali przeszkody,

            Czuli się silni i wiecznie młodzi!!!

          • Świąteczne życzenia

          • W imieniu Dyrekcji, Nauczycieli, Uczniów i Rodziców PSP w Ciechlinie - wszystkim Znajomym, a przede wszystkim Przyjaciołom szkoły - najlepsze życzenia składają dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klasy VIII.

          • Razem na Święta

          • Podobnie jak w ubiegłych latach, również i w tym roku nasza szkoła bierze czynny udział w akcjach charytatywnych skierowanych do osób potrzebujących. Tegoroczne działania zostały włączone w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki - "Razem na Święta".

            - Zaczęliśmy tradycyjnie, od zbiórki artykułów papierniczych dla Podstawowej Szkoły Specjalnej nr 194 w Łodzi pod hasłem "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Jest to nasz sztandarowy projekt, w którym uczestniczymy od pięciu lat.

            - Wzięliśmy udział w akcji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach - "Świąteczna paczka". Zbierano produkty spożywcze, słodycze, art. chemiczne i zabawki na paczki dla 60 rodzin - podopiecznych GOPS.

            - W tym roku, z racji obostrzeń sanitarno - epidemiologicznych i zawieszonej nauki stacjonarnej w szkołach, nie było Kiermaszu Świątecznego. W zamian uczniowie klas I - VIII wykonali własnoręcznie różne upominki, które zostały wręczone seniorom i osobom samotnym z ich najbliższego otoczenia. Wykonane zostały również piękne kartki z życzeniami dla osób samotnych i sąsiadów.

            Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą działalność charytatywną: Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom. Koordynatorami szkolnymi poszczególnych akcji były panie: Monika Łętowska, Małgorzata Salamon i Teresa Wojtczak.

            Pamiętajmy! Wolontariat to jedna z najwspanialszych instytucji, jaką człowiek wymyślił, aby życie było piękniejsze. Dzielmy się dobrem z innymi, a ono do nas wróci, kiedy będziemy go najbardziej potrzebować.

          • Szkoła w czasie pandemii

          • Koniec roku szkolnego 2019/2020 pożegnaliśmy w niezbyt sprzyjających okolicznościach. Zawieszenie nauki stacjonarnej odcisnęło już swój ślad na wszystkich, dlatego początek roku szkolnego 2020/2021 powitaliśmy z ulgą. Mimo obowiązującego rezimu sanitarno - epidemiologicznego, przez prawie dwa miesiące praca przebiegała sprawnie i bez większych zakłóceń. Niestety sielanka nie trwała długo i końcówkę października przywitaliśmy w znacznie gorszych nastrojach. Wróciły stare demony z roku ubiegłego, czyli zawieszenie zajęć stacjonarnych.

            Na szczęście nie zamknięto szkół w całości. Dwa oddziały przedszkolne mogły dalej przebywać w szkole, a i klasy I - III początkowo też mogły cieszyć się z tego "przywileju".

            Tym razem byliśmy jednak dużo lepiej przygotowani do tej radykalnej zmiany sposobu nauczania. Udało się w okresie wakacyjnym wymienić stare komputery w salach na nowe, przystosowane do nauki za pomocą komunikatorów. Wprowadziliśmy system MS Teams, który obok dziennika elektronicznego stał się podstawowym narzędziem pracy zdalnej. Rodzice również zakupili nowe sprzęty dla swoich dzieci, a gdzie jeszcze były problemy, wypożyczyliśmy sprzęt szkolny.

            Ze względu na ciągłą pracę oddziałów przedszkolnych i konieczność zapewnienia opieki uczniom z klas I - III (brak opieki w domu i brak internetu), nauczyciele w większości prowadzili zajęcia ze szkoły, łącząc się z uczniami za pomocą sprzętu przygotowanego w poszczególnych pracowniach. Było to możliwe, ponieważ mamy stałe łącza internetowe w prawie każdym  pomieszczeniu.

            Także uczniowie klasy VIII dwa razy w tygodniu mieli możliwość uczestniczenia w konsultacjach stacjonarnych na terenie szkoły. Sprzyjała temu mała liczebność klasy i możliwość zachowania podstawowych środków ostrożności.

            Kończymy ten semestr z nadzieją, że po przerwie świątecznej i feriach zimowych, wrócimy do nauczania stacjonarnego.

            Dziękuję:

            - nauczycielom i pracownikom obsługi za naprawdę ciężką i ofiarną pracę;

            - rodzicom za zrozumienie i pomoc swoim pociechom w przetrwaniu tego trudnego dla wszystkich okresu

            - uczniom za w ogromnej większości poważne potraktowanie swojej roli w zdalnym nauczaniu.

            Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, dzięki którym zobaczymy, że pomimo dużych restrykcji, nasza szkoła przez ostatnie miesiące tętniła życiem.

          • Mikołajki w SPS nr 194 w Łodzi

          • Już po raz szósty społeczność naszej szkoły angażuje się w akcję "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Jej celem jest zorganizowanie imprezy mikołajkowej dla podopiecznych Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 194 im. Kazimierza Kirejczyka  w Łodzi. W tym roku również zbieraliśmy artykuły papiernicze, farby, kredki i inne pomoce potrzebne na zajęciach terapeutycznych. Mimo bardzo trudnych warunków organizacyjnych - obostrzenia związane z COVID 19 - udało się nam zebrać naprawdę bardzo dużo materiałów. 3 grudnia wszystko zostało dostarczone do Łodzi.

            Dziękuję w imieniu pani Bogusławy Wąsiewicz i pani Zdzisławy Jóźwiak - Dyrektor SPS wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Szczególnie gorąco dziękuję KGW "Cychrowianki", które w tym roku postanowiło wesprzeć naszą akcję i również przygotowało dla dzieci przepiękne paczki.

            Tak jak w ubiegłych latach, nadzór nad zbiórką prowadziła pani Monika Łętowska, dzielnie wspierana przez uczniów klasy VIII ze szkolnego koła wolontariatu.

          • Pieniądze na zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

          • Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

            Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę.

            Pomoc będzie przysługiwała rodzinie:

            • w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
            • w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
            • w której co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
            • w której łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 r., podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekracza w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
            • która nie otrzymała w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia przedmiotowego wniosku, komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

            Wsparcie będzie przyznawane jednemu z rodziców lub opiekunów na jego wniosek o przyznanie pomocy złożony do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodzica lub opiekuna.

            Projekt wniosku - otwórz

            Projekt instrukcji wypełniania wniosku o przyznanie pomocy - otwórz

            Do wniosku o przyznanie pomocy należy dołączyć:

            • kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na rok 2019 r.;
            • kopie zeznań podatkowych za 2019 r.
            • kopię faktury potwierdzającej dokonanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką – w przypadku dokonania tego zakupu przed dniem złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia 10.12.2020 r.  

            Wsparcie można otrzymać jedynie na sprzęt komputerowy zakupiony w terminie od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

            Rodzic lub opiekun musi dostarczyć fakturę potwierdzającą dokonanie zakup takiego sprzętu do 15 kwietnia 2021 r., do biura powiatowego Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy.

            Podstawa prawna: § 13ze rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

             

          • Dwa miliony złotych dla PSP w Ciechlinie!!!

          • Dzięki staraniom pana Ireneusza Szymczaka - Wójta Gminy Pniewy, po raz pierwszy w historii Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciechlinie otrzymała tak ogromną kwotę na poszerzenie bazy lokalowej i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb. Przebudowa obejmie adaptację części parteru, piętra i poddasza na pomieszczenia przeznaczone na sale szkolne wraz z węzłami sanitarnymi oraz pomieszczeniami dodatkowymi, a także wykonanie nowej klatki schodowej łączącej parter, piętro i poddasze. Wysokość pomieszczeń przeznaczonych do nauki szkolnej to min. 3,0 m. z wentylacją grawitacyjną. Wykonane zostaną nowe punkty sanitarne. Planowane jest także wykonanie termomodernizacji całego budynku wraz z wymianą źródeł ciepła oraz zastosowanie instalacji fotowoltaicznych.

            Wg dotychczasowych ustaleń, docelowo szkoła będzie zagospodarowana jak podaję poniżej.

            Parter

            Pomieszczenia obecnego oddziału przedszkolnego zostaną połączone drzwiami wewnętrznymi z kolejnymi dwoma salami. Cały kompleks, który pomieści 60 dzieci przeznaczony będzie dla dwóch oddziałów przedszkolnych OP1 (trzy i czterolatki) i OP2 - (pięcio i sześciolatki). Dodatkowo na parterze zlokalizowana będzie świetlica, stołówka, biblioteka, sanitariaty oraz przy sali gimnastycznej przebieralnie i magazynek na sprzęt sportowy.

            Piętro

            Umiejscowione zostanie tu: 6 sal lekcyjnych (pięć dużych i jedna mniejsza), gabinet logopedy/psychologa, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, dwie łazienki i schowek gospodarczy.

            Poddasze

            Powstaną tu dwie sale lekcyjne, łazienka i dwa pomieszczenia gospodarcze.

            Cały budynek ma zostać ocieplony i pomalowany. Na połowie powstanie nowa więźba dachowa i zostaną założone panele fotowoltaiczne. Przewidziana jest również budowa zbiornika ppoż.

            Cala społeczność szkolna PSP w Ciechlinie - Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Rodzice i oczywiście Uczniowie - jeszcze raz serdecznie dziękują Panu Wójtowi - Ireneuszowi Szymczakowi za wsparcie i okazaną troskę o naszą szkołę. Dziękujemy!!!

          • Mikołaj w Oddziałach Przedszkolnych w PSP w Ciechlinie

          • Któż z nas nie zna tej postaci ubranej w czerwony płaszcz, czerwoną czapę, z wielką białą brodą i długim kosturem. Na jego widok nawet największe smutasy otwierają szeroko oczy, nieśmiało się uśmiechają i jakby niepewnie - na coś czekają.  Oczywiście to Święty Mikołaj - najbardziej wyczekiwana osoba w okresie Świąt Bożego Narodzenia przez wszystkie dzieci, a całkiem często i przez dorosłych.

            7 grudnia 2020 roku ten Znamienity Gość, w towarzystwie najbardziej znanego "Górala" w gminie Pniewy, odwiedził przedszkolaków z naszych oddziałów przedszkolnych. Na początek zawędrował do OP1, gdzie po wysłuchaniu specjalnie dla niego przygotowanej piosenki, obdarował nieco zalęknione dzieci pięknymi podarkami. Wręczył prezenty Ciociom i wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Po pożegnaniu "żółwikiem" ruszył w dalszą drogę.

            Kolejnym etapem w jego podróży był OP2, gdzie już od samego rana pięcio i sześciolatki, z ogromnym napięciem oczekiwały upragnionego gościa. Podobno część z nich uparcie zaprzeczała istnieniu Mikołaja, lecz po pojawieniu się w drzwiach rubasznej postaci, nie było już ani jednego niedowiarka. Przedszkolaki, jak przystało na "starszaków" pięknie przywitały swojego ulubieńca wierszami i piosenkami. Zachwycony Mikołaj nie miał innego wyjścia, tylko zaczął rozdawać prezenty. Również tu musiał zrobić sobie z każdym pamiątkową fotkę (żeby rodzice uwierzyli - jak mówiły dzieci) i przyrzec, że za rok znów nas odwiedzi. Na koniec wysłuchał gromkiego "sto lat" i odprowadzony przez liczny orszak wyszedł ze szkoły.

            Mikołaj przyniósł ze sobą trzy wielkie wory zabawek, więc do końca pobytu w szkole trwała w sali wielka i radosna zabawa.

          • Pożegnanie jesieni

          • Koniec listopada, to tradycyjne w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka. Niestety, tegoroczna aura nie pozwoliła przeprowadzić imprezy z takim rozmachem jak w latach ubiegłych. Przede wszystkim nie mogliśmy rozpalić ogniska i wspólnie z innymi klasami piec ziemniaki w popiele. Panie z OP2: Henryka Opałka i Katarzyna Byliniak znalazły na to sposób. Zorganizowały w zamian "Pożegnanie jesieni".

            Przez cały dzień wszyscy byli pięknie wystrojeni w barwy jesienne. Niektóre dziewczęta i chłopcy dodatkowo przystroili głowy i ubrania jesiennymi liśćmi. Wszystkie prace plastyczne, piosenki śpiewane z akompaniamentem granym na akordeonie oddawały charakter tego wyjątkowego dnia. To właśnie w następnych dniach cała jesienna dekoracja sali zostanie wymieniona na zimową. Niezwykle kolorowe ściany i gazetki malowane jesiennymi kolorami powoli przekształcą się w urokliwą, biało niebieską i puszystą zimę.

            Punktem kulminacyjnym tego dnia była wizyta pana Grzegorza Sowińskiego - Przewodniczącego Rady Gminy w Pniewach i pani Urszuli Lesiak - Radnej Gminy Pniewy, którzy przynieśli dzieciom dwa ogromne kosze owoców. Dziękujemy za ten pyszny prezent. Został skonsumowany z wielkim apetytem do samego końca. 

            Po wizycie Gości - kolejna atrakcja. Pieczone ziemniaki! Jednak udało się je zdobyć. Zawinięte w folię aluminiową. Podane na talerzykach tekturowych. Gorące. Pachnące. Tylko zajadać.

            Na zakończenie tego emocjonującego dnia każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. Będzie on przypominał tę jesień aż do kolejnej - następnego roku.

          • Andrzejkowe zwyczaje w PSP w Ciechlinie

          • Najprawdopodobniej Andrzejki wywodzą się ze starożytnej Grecji, bowiem Andrzej w języku greckim to Andress. W tłumaczeniu oznacza to mężczyznę lub męża, a sama postać uznawana jest za patrona wróżb. Wielu historyków twierdzi także, że Andrzejki mogą wywodzić się z celtyckich i starogermańskich wierzeń.

            Początkowo uroczystość traktowano bardzo poważnie - miała charakter matrymonialny i obchodziły ją jedynie niezamężne dziewczęta. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, by w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku.

            Z kolei dla panów przeznaczone były Katarzynki, celebrowane 25 listopada. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie, organizując huczne zabawy.

            W Polsce sformułowania „andrzejki” po raz pierwszy w 1557 r. użył Marcin Bielski - renesansowy poeta, pisarz oraz tłumacz. O andrzejkowych wróżbach pisał w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej”.

            30 listopada każdego roku wszystkie młode dziewczęta, a od niedawna i chłopcy pytają się św. Andrzeja jaka będzie ich przyszłość. Andrzejkowe wróżby to tradycja kultywowana także w naszej szkole. Również tego roku, pomimo pandemii koronawirusa, tradycji stało się zadość. Uczniowie przebywający w szkole na zajęciach opiekuńczo wychowawczych, pod opieką p. Małgorzaty Salamon, przypomnieli sobie kilka najpopularniejszych wróżb: lanie wosku, wychodzące buty, czy przekłute serce. Tym samym podtrzymali pamięć o naszych dawnych zwyczajach.

          • Świąteczna paczka

          • Świąteczna paczka dla podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pniewach.

            Wszystkie osoby, którym na sercu leży los drugiego człowieka mogą przyczynić się do tego, aby dla kogoś nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były symbolem dobroci i dzielenia się radością.

            W dniach 23 listopada - 11 grudnia 2020r. zorganizowana będzie zbiórka darów do skompletowania paczek dla potrzebujących osób z Gminy Pniewy.

            Do przygotowania 60 paczek potrzebujemy:

            produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia;

            słodyczy z długim terminem przydatności do spożycia;

            kosmetyków i środków czystości;

            nowych zabawek dla dzieci do 8 roku życia oraz drobnych upominków dla młodzieży.

            Produkty można dostarczać do GOPS w Pniewach, Pniewy 28/3, w godzinach pracy tj. w poniedziałki 10.00-18.00 i wtorek-piątek 08.00 - 16.00.

                              Liczy się KAŻDA nawet najmniejsza pomoc!

            Po zakończonej zbiórce produkty zostaną spakowane przez pracowników GOPS i przekazane podopiecznym.

            Z góry dziękujemy za okazane serce.

          • Barwy jesieni

          • Październik to jeden z najpiękniejszych jesiennych miesięcy.  Słońce jeszcze całkiem mocno grzeje. Krajobraz dookoła nabiera przecudnych pastelowych kolorów. Drzewa obsypane złotymi i brązowymi liśćmi. Czerwona jarzębina, ciemnobrązowe kasztany. Smakowite jabłka i dorodne ziemniaki. Niesamowita mieszanina barw, smaków i zapachów dostępna tylko podczas złotej polskiej jesieni.

            Cóż można zrobić z tych wszystkich skarbów? Oczywiście naszego przyjaciela - jeża. Przedszkolaki pod kierownictwem pań: Henryki Opałki i Katarzyny Byliniak z zapałem wzięły się do pracy. Pod koniec zajęć powstały dzieła, których nie powstydziłby się żaden wielki artysta. Gotowe "okazy" zajmą honorowe miejsce na wystawie dla odwiedzających nas rodziców.

          • Brawo Lena!

          • Październik 2020 roku to miesiąc zaległych festiwali wokalnych, odwołanych w marcu i kwietniu z powodu koronawirusa. 20 października na scenie Grójeckiego Ośrodka Kultury odbył się 11 Ogólnopolski Festiwal "O Złotą Nutkę", a 28 października 19 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej. Oba festiwale potwierdziły już swoją rangę ogólnopolską, gdyż od kilku lat występują na nich wokaliści prawie z całej Polski. W tym roku mogliśmy podziwiać niesamowicie zdolne osoby z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Katowic, Torunia, Radomia, Kielc, Zamościa, Niska, Opatkowic i Wólki Domaszewskiej (województwo lubelskie) oraz powiatu grójeckiego: Białobrzegów, Jasieńca, Grójca, Kruszewa i Ciechlina.

            Niezmiernie nam miło, że w tym doborowym towarzystwie znalazła się nasza Lena Krzemińska z PSP w Ciechlinie. Przeszła z powodzeniem przez eliminacje i świetnie zaprezentowała się na scenie w Grójcu. Na Festiwalu O Złotą Nutkę była najmłodszą wokalistką w swojej grupie wiekowej. Zaśpiewała piosenkę z repertuaru zespołu Perfect - "Znowu pada deszcz". Natomiast na Festiwalu Piosenki Angielskiej stanęła do rywalizacji z piosenką "I wanna dance with somebody" - Whitney Houston. Mimo, że nie została laureatką, to i tak jesteśmy z Leny bardzo dumni. Doświadczenie, które zyskała rywalizując z piosenkarkami najwyższej klasy na pewno zaprocentuje w przyszłości. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz będzie reprezentować naszą szkołę i gminę na tego typu imprezach.

          • Jestem uważny - jestem bezpieczny

          • We wrześniu 2020 roku pięciolatki i sześciolatki z OP2 w Ciechlinie przeszły intensywny kurs dotyczący bezpieczeństwa. W cyklu kilku krótkich zajęć prowadzonych przez panie: Henrykę Opałkę i Katarzynę Byliniak, dzieci poznały podstawy bezpiecznego zachowania się w rożnych sytuacjach, które mogą ich spotkać w szkole, w domu i w drodze do szkoły.

            Myślą przewodnią było: "Jestem uważny - jestem bezpieczny". Na zajęciach dominowały formy aktywizujące: piosenka, taniec, drama, które w przystępny i atrakcyjny sposób przekazywały dzieciom podstawowe zasady postępowania w trudnych sytuacjach. Korzystano także z dostępnych technologii informatycznych: filmiki, czy gry edukacyjne.

            Na zakończenie każdy przedszkolak dostał światełko odblaskowe do plecaka, aby przypominało mu o zdobytej z takim poświęceniem wiedzy.

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie, Ciechlin 39
        • 48 669 00 22
        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie; Ciechlin 39; 05-652 Pniewy Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych