• Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

          • 1 listopada udajemy się na cmentarze, by uporządkować groby zmarłych krewnych i przyjaciół, ozdobić je kwiatami i zniczami, pomodlić się.
            Wszystkich Świętych to uroczystość o bardzo długiej tradycji, wywodząca się z kultu męczenników z czasów starożytnych. Później papieże rozszerzyli to święto o wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba i mogą bezpośrednio widzieć Boga.

            2 listopada przypada Dzień Zaduszny, w którym wierni modlą się o zbawienie dusz czyśćcowych, ofiarowując za nich modlitwy.

             

            W te dni gromadzimy się na cmentarzach. Zapalając symboliczną świeczkę wspominamy i modlimy się za tych, których już z nami nie ma. Pomyślmy także o nauczycielach, którzy pracowali w naszej szkole: p. Irminie Truszkiewicz, p. Leokadii Komorowskiej, p. Lidii Wicińskiej, p. Halinie Kowalskiej, p. Tadeuszu Małeckim, p. Romanie Krawczyku, p. Emilianie Dawidku i innych, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z naszą szkołą. Pamiętajmy…..

          • Z życia klasy I

          • Nauka w szkole to nie tylko ciągłe pisanie, czytanie, liczenie i inne żmudne zajęcia. Nauka w szkole to przede wszystkim doświadczenie i umiejętność współdziałania w grupie. To poznawanie świata i rządzących nim zasad w sposób niezauważalny, praktyczny - można powiedzieć - w formie zabawy. Tak w większości wyglądają lekcje w naszej szkole.

            Klasa I jest tego bardzo dobrym przykładem. Powstanie nowego członka klasy robota RO-BI - to niesamowita lekcja kreatywności i współdziałania w grupie. Cel główny łączył wszystkich i dopingował do twórczego myślenia.

            Umiejętność wykorzystania naturalnych pomocy i wykorzystywania ich do zaplanowanych działań - to podstawa każdej lekcji plastyki, techniki czy środowiska. Wykorzystywanie indywidualnych predyspozycji i zdolności twórczych można zauważyć i wychwycić przy tworzeniu prac zarówno abstrakcyjnych, jak i programowanych.

            Wykorzystanie warunków naturalnych i położenia naszej szkoły, częste wycieczki do lasu, sadu, czy choćby na teren szkolny, są nieodzownym elementem nauczania przez doświadczenie. W równym stopniu staramy się obciążać wszystkie zmysły dzieci, które przede wszystkim chłoną wiedzę przez: wzrok, dotyk, smak, węch i słuch, a także (a może nawet w największym stopniu) przez aktywność ruchową.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, z zajęć prowadzonych przez p. Wioletę Wacyk - wychowawcę klasy I - PSP w Ciechlinie.

          • Grójbój 2021 - Finały

          • XXVII Powiatowy Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie Grójeckim. Tegoroczny temat - W dworach grójeckich ziemian. Finał - czwartek - 28.10.2021 roku - Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu.

            W grupie młodszej (klasy V - VI) startowało 8 drużyn. Wśród nagrodzonych bonami do EMPIKU finalistek znalazły się: Alicja Śmigowska i Martyna Szady z PSP w Ciechlinie, które ostatecznie zajęły IV miejsce.

            W grupie starszej (klasy VII - VIII) startowało 15 drużyn z całego powiatu grójeckiego! Do finału zakwalifikowało się 7, a wśród nich Michał Jankowski i Szymon Maliszewski z PSP w Ciechlinie. W finale zajęli czwarte miejsce, otrzymując bardzo atrakcyjne nagrody w postaci bonów do zrealizowania w EMPIKU.

            Jeszcze raz dziękujemy panu Marcinowi Kochowi świetnego przygotowania naszych dziewcząt i chłopców do tej edycji konkursu. Gratulujemy ogromnej wiedzy o naszym Regionie i życzymy powodzenia w kolejnym Turnieju, który ma być zorganizowany na wiosnę 2022 roku.

          • Święto Biblioteki Szkolnej w PSP w Ciechlinie

          • Święto szkolnych bibliotek zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dużą ( ogromną) rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

            Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:„Baśnie i legendy z całego świata”.

            W ramach obchodów MMBS - 28 października w PSP w Ciechlinie została przeprowadzona „Akcja głośnego czytania”. Przedstawiciele klas I – VIII wraz z wychowawcami zaprezentowali przedszkolakom i pozostałym uczniom, nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły swoje umiejętności, czytając fragmenty wybranych baśni i legend z całego świata.

            Reakcja słuchaczy była wspaniała – podziękowali czytającym długimi i gromkimi brawami.

            Ponadto w ramach promocji MMBS biblioteka szkolna zorganizowała:

            - wystawę plakatów z cytatami o książce i jej czytaniu na ścianie korytarza szkolnego i w bibliotece;

            - wystawkę książek, które – zdaniem naszych czytelników warto, a nawet trzeba przeczytać;

            - gazetkę z nowościami wydawniczymi;

            - akcję „ Słodkie wypożyczanie z sercem...”- każdy uczeń w tym i następnym dniu za wypożyczenie książki jest częstowany słodkim upominkiem i obdarowany sercem, gdyż „ Sercem szkoły jest biblioteka”.

            Działanie te mają na celu :

            - promocję biblioteki szkolnej

            - zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych

            - propagowanie zainteresowania książkami

            - zachęcanie do głośnego czytania – „10 zalet głośnego czytania”

            - podnoszenie poziomu czytelnictwa

            - integracja środowiska szkolnego

            Inicjatorem i głównym wykonawcą akcji była pani Monika Łętowska, a pomocą służyli: p. Mirosław i Małgorzata Salamon oraz pozostali nauczyciele PSP w Ciechlinie.

          • Konkurs literacki

          • Gminna Biblioteka Publiczna w Pniewach ogłosiła konkurs literacki, którego tematem jest WOLNOŚĆ. Prace można przesyłać do 5 listopada. Zapraszamy do udziału w konkursie.

          • Grójbój 2020/2021 - półfinały

          • XXVII Powiatowy Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie Grójeckim. Tegoroczny temat - W dworach grójeckich ziemian. Półfinał. Do finału wchodzą cztery najlepsze drużyny w kategorii kl. 5-6. Wśród finalistek znalazły się: Alicja Śmigowska i Martyna Szady z PSP w Ciechlinie.

            Kategoria 7-8 W tej grupie startowało 15 drużyn z całego powiatu grójeckiego! Do finału zakwalifikowało się 7, a wśród nich Michał Jankowski i Szymon Maliszewski również z PSP w Ciechlinie.

            Dziękujemy panu Marcinowi Kochowi świetnego przygotowania naszych dziewcząt i chłopców. Gratulujemy ogromnej wiedzy o naszym Regionie i życzymy powodzenia za tydzień w finale Turnieju.

          • Jesienne lekcje w szkole

          • Jesień to najpiękniejsza pora roku w naszej szkole. Dzięki różnorodnej roślinności, cały teren szkolny mieni się całą gamą pastelowych barw. Liście leżące pod drzewami dodają jeszcze uroku fantastycznym krajobrazom. Nie dziwi więc nikogo, że to właśnie 20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.

            Wpisując się w to święto, wiele lekcji w szkole poświęcone zostało właśnie tematyce jesiennej. Klasa III pod czujnym okiem pani Moniki Łętowskiej, układała kompozycje z liści znalezionych dookoła budynku szkolnego. Dzieci z oddziału przedszkolnego II, wykorzystując fachową pomoc starszych koleżanek z klasy VII wyklejały piękne wiewiórki zbierające orzechy. Dyrygowały wszystkim panie: Henryka Opałka i Katarzyna Byliniak.

            Uczniowie klasy VI wykorzystywali ostatnie godziny słonecznej pogody, aby dotlenić się i pograć w piłkę nożną.

            Największą niespodzianką była jednak wizyta niesamowitego gościa. Na korytarz szkolny przywędrował mieszkający przy szkole jeż. Widok tego przesympatycznego zwierzątka sprawił ogromną radość wszystkim, którzy mieli szczęście go zobaczyć. Po krótkiej chwili pan Mirosław Salamon delikatnie owinął jeża ręcznikiem i wyniósł na zewnątrz szkoły. Jeż zadowolony podreptał do swojej kryjówki.

            Myślę, że na kolejne takie ciekawe spotkania nie będziemy długo czekać. Zapraszamy więc do odwiedzania naszej strony i naszej szkoły jak najczęściej. Wojciech Ziółko

          • Zielona szkoła w Dusznikach Zdroju

          • 16 października 2021 roku uczniowie klas VIII z terenu gminy Pniewy (Ciechlin, Jeziora, Karolew, Kruszew) wyjechali na sześciodniową wycieczkę w najpiękniejszy rejon Gór Stołowych - do Dusznik Zdroju. Organizatorem i sponsorem tego wyjazdu były: Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminna Biblioteka Publiczna w Pniewach. Celem tej sześciodniowej wyprawy było poznanie piękna i bogatej historii Kotliny Kłodzkiej, a także integracja i powracanie do normalnego "po cowidowego" funkcjonowania w grupie.

            Pierwszy dzień - poniedziałek.

            Wyjeżdżamy z parkingu LOTOS Pniewy i jedziemy bezpośrednio do miejsca zakwaterowania w Domu Wczasów Dziecięcych "Wisła" w Dusznikach Zdroju. To jest nasza baza wypadowa na najbliższe dni. Po rozpakowaniu się i spotkaniu organizacyjnym wybieramy się na pierwszą wycieczkę górską - do Centrum Polskiego Biatlonu. Prowadzeni przez tutejszych wychowawców poznajemy historię tej dyscypliny sportowej.

            Drugi dzień - wtorek.

            Zwiedzanie Dusznik Zdroju (Park Zdrojowy, Dworek im. Fryderyka Chopina, kościół parafialny z niesamowitą amboną w kształcie wielkiej ryby i malutki, urokliwy ryneczek). Punktem kulminacyjnym były zajęcia edukacyjne w Muzeum Papiernictwa oraz "czerpanie papieru". Po obiedzie kolejna wycieczka górska - tym razem do schroniska PTTK "Pod Muflonem" nad Dusznikami.

            Dzień trzeci - środa.

            Ze względu na bardzo złą pogodę udaliśmy się do Osówki, aby poznać tajemnicze podziemne miasto - kompleks "Riese", a po polsku - "Olbrzym". W drodze powrotnej zwiedziliśmy śląskie Jeruzalem, czyli Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz Górę Kalwarię i Ruchomą Szopkę. Wieczorem wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach programowych prowadzonych przez wychowawców z DWD.

            Dzień czwarty - czwartek.

            Program na ten dzień był bardzo krótki, ale niesamowicie intensywny - całodzienny wypad w góry. Na początek pani Kasia Jasińska zabrała nas na "spacerek" po Błędnych Skałach, a następnie na "spacer" po Szczelińcu - najwyższym szczycie Gór Stołowych. Zdjęcia zamieszczone w galerii pokazują jakie niesamowite miejsca możemy znaleźć w naszych polskich górach. Przejścia pomiędzy skałami są tak niesamowite, że nawet zagraniczni reżyserzy przyjeżdżali kręcić tu niektóre sceny do swoich dzieł (Opowieści z Narnii, Władca Pierścieni). Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała i nie dało się zobaczyć niesamowitej panoramy ze szczytu Szczelińca.

            Dzień piąty - piątek.

            Po atrakcjach poprzedniego dnia wszyscy potrzebowali trochę odpoczynku. Tego dnia wyruszyliśmy do Kudowy Zdroju, gdzie zwiedziliśmy centrum (z Pijalnią Wód), park zdrojowy i unikatową Kaplicę Czaszek w Czermnej. Po południu spędziliśmy czas na zajęciach sportowo - dydaktycznych w skansenie "Szlak Ginących Zawodów" w Czermnej.

            Wzięliśmy udział w dwóch lekcjach pokazowych: Garncarstwo i Kowalstwo. Zobaczyliśmy mnóstwo dawnych urządzeń rzemieślniczych i poznaliśmy zawody w których były używane. Zajadaliśmy się pysznym swojskim chlebem z masłem lub smalcem i ogórkiem kiszonym.

            Oglądaliśmy zwierzęta domowe i dzikie w mini zoo. Rozegraliśmy sportowe zawody międzyszkolne, które wygrali chłopcy z Jeziory przed mieszanymi drużynami kolejno z Ciechlina, Karolewa i Kruszewa. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez GKdsRPA w Pniewach. Zwieńczeniem pobytu w skansenie było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Po krótkim odpoczynku i wystrojeniu się - prawie wszyscy uczniowie poszli do sąsiedniego budynku na dyskotekę. Sądząc po zmęczeniu i zadowolonych minach - było fajnie.

            Dzień szósty - sobota.

            Dzień powrotu do domu został również spożytkowany w całości. Przejeżdżając przez Kłodzko, Otmuchów i Nysę, zajechaliśmy do Mosznej, gdzie podziwialiśmy jeden z najpiękniejszych w Polsce kompleks pałacowo - zamkowy rodziny Tiele Wincklerów.

            365 pokoi, 99 wieżyczek, Kolonie z Harry Potterem, Szkiełko i Oko dla detektywów, Księżniczki i rycerze - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla zwiedzających.

            O godzinie 18.30 szczęśliwie dotarliśmy do stacji LOTOS w Pniewach.

            Nad całością czuwał pan Dariusz Sańpruch z biura podróży DARTUR . Kierownikiem i jednocześnie wychowawcą zielonej szkoły była pani Renata Chmielewska z Karolewa, a wychowawcami: pani Katarzyna Koch i pan Tomasz Gajewski z Jeziory, pani Kinga Kowalska z Karolewa, pani Iwona Kostaniak i pani Ewa Stanisławiak z Kruszewa oraz pan Wojciech Ziółko z Ciechlina. Potężny autokar prowadził bezbłędnie pan Remigiusz.

            Dziękujemy wszystkim za pracę jaką włożyli, aby wyjazd był ciekawy i bezpieczny.

          • Wyróżnienie dla Leny Krzemińskiej

          • PROTOKÓŁ obrad komisji konkyrsowej

            XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „o Złotą Nutkę”

            W dniu 12.10.2021 roku w Grójeckim Ośrodku Kultury zorganizowany został XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki „O złotą nutkę”. Napłynęły 43 zgłoszenia, po przesłuchaniu nagrań demo i odrzuceniu niekompletnych, zakwalifikowano 26 uczestników, spośród których na Festiwal ostatecznie dotarło 22 finalistów.

            Komisja powołana przez Organizatora w składzie:

            1. Jan Zakrzewski — przewodniczący Komisji
            2. Janusz Szarlip
            3. Dariusz Borkowski-Thieu przesłuchała wszystkich uczestników i dokonała oceny wg następujących kryteriów:

             interpretacja prezentowanych utworów,  muzykalność,  ruch sceniczny,  ogólny wyraz artystyczny.

            Kategoria I — dzieci w wieku 6-7 lat:

            1. miejsce - Mateusz Kołodziej z Kątów za piosenkę pt. „Bądź moim natchnieniem”
            2. miejsce - Zuza Szymańska z Belska Dużego za piosenkę pt. „Baju baj, proszę Pana”

            Wyróżnienie - Kinga Rataj z Katowic za piosenkę pt. „Słoń to wielka frajda”

            Wyróżnienie - Hanna Wojtczak z Tarczyna „Piosenka o okularnikach”

            Kategoria II — dzieci w wieku 10-13 lat:

            1. miejsce — Karolina Siudyka z Dąbrowy Górniczej za piosenkę pt. „Opowiadaj mi tak”
            2. miejsce ex aequo — Weronika Kołodziej z Kątów za piosnkę pt. „Moje serce to jest muzyk” oraz Oliwia Gręzak z Wólki Domaszewskiej za piosenkę pt. „Cyrk nocą”
            3. miejsce — Julia Kępka z Grójca za piosenkę pt. „Być kobietą”

            Wyróżnienie - Lena Krzemińska z Ciechlina za piosenkę pt. „Dni, których nie znamy”

            Kategoria III — młodzież w wieku 14-16 lat:

            1. miejsce — Weronika Nowicka z Góry Kalwarii za piosenkę pt. „Moje jedyne marzenie”
            2. miejsce ex aequo — Natalia Królik z Warszawy za piosenkę pt. „Jej portret” oraz Wiktoria Siudyka z Dąbrowy Górniczej za piosenkę pt. „Po tamtej stronie marzeń”
            3. miejsce - Natalia Napiórkowska z Dąbrówki Nowej za piosenkę pt. „Jesienny Pan” Wyróżnienie - Amelia Brzezińska z Tarczyna za piosenkę pt. „Mein jidishe mame” Kategoria IV — młodzież w wieku 17-18 lat

            I miejsce — Helena Mallaci Mercurio z Jasieńca za piosenkę „Co mi Panie dasz”

            Wyróżnienie - Aleksandra Zgórzak z Jasieńca za piosenkę pt. „Nic nie może wiecznie trwać'

            Wyróżnienie - Karolina Zgórzak z Jasieńca” za piosenkę pt. „Radość najpiękniejszych lat”

            GRAND PRIX FESTIWALU - Klaudia Łacka z Niska za piosenkę „Sposób na panów”.

            Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem „Polskie przeboje lat 70-tych”. Fundatorem nagród był Grójecki Ośrodek Kultury. Laureaci otrzymali statuetki ze „Złotą Nutką” i nagrody rzeczowe. Natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za uczestnictwo.

            Ogromne gratulacje dla Leny i powodzenia w kolejnych konkursach.

          • Biegi przełajowe - Jeziora 2021

          • XVIII Biegi Przełajowe im. Tadeusza Małeckiego w Jeziorze

                        30 września 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorze, odbyły się biegi przełajowe.

                        Ze względu na ograniczenia pandemiczne, na zawody przybyli zawodnicy tylko z czterech gminnych szkół podstawowych: Ciechlina, Jeziory, Karolewa i Kruszewa. Prawie setka biegaczy pojawiła się na starcie w pięciu kategoriach wiekowych.

                        Jak co roku była odpowiednia oprawa zawodów. Wszyscy uczestnicy otrzymali gorący poczęstunek i spróbowali ciasta upieczonego przez rodziców. Zwycięzcy w różnych kategoriach wiekowych otrzymali atrakcyjne nagrody, medale i dyplomy. Opiekunowie otrzymali pamiątkowe statuetki. Nagrody wręczali; Wójt Gminy Pniewy - pan Ireneusz Szymczak, pani Anastazja Małecka i Dyrektor PSP w Jeziorze - pan Tomasz Gajewski.

                        Wyniki najlepszych biegaczy ze szkół gminy Pniewy dostępne są w tabeli w zakładce Sport.

                        Bardzo dobrze pobiegli w tych zawodach reprezentanci PSP w Ciechlinie walczący o punkty do Pucharu Wójta. Miejsca na podium zajęli: Joanna Skarzyńska (rocznik 2008) - I miejsce, Liliana Wojtczak (rocznik 2008) - II miejsce, Szymon Krzyżanowski (rocznik 2009) - II miejsce, Mikołaj Tomaszewski (rocznik 2010) - II miejsce oraz z rocznika 2010: Grzegorz Pawlak - III miejsce. Tuż za podium - na czwartych miejscach uplasowali się: Martyna Pater (rocznik 2012), Julia Wierzbicka (rocznik 2009), Karolina Pieczątkowska (rocznik 2008), Szymon Maliszewski (rocznik 2008) oraz Natalia Bielacka (rocznik 2007). Pozostali nasi zawodnicy i zawodniczki: Aleksandra Orzeszek, Amelia Wąsiewicz, Franciszek Płużyński, Igor Toporowski, Filip Jankowski, Maria Socha, Amelia Wojtczak, Martyna Szady, Jan Bielacki, Agnieszka Wacyk, Maja Starosta, Michał Wojtczak, Zofia Socha i Jakub Chojnacki również zajmowali miejsca punktowane, dzięki czemu uzbieraliśmy 129 punktów. Dało nam to w końcowym rozrachunku II miejsce w Pucharze Wójta. Pierwsze miejsce - 210 punktów - PSP w Kruszewie, III miejsce - 127 punktów - PSP w Jeziorze i IV miejsce - 68 punktów - PSP w Karolewie.

             

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie, Ciechlin 39
        • 48 669 00 22
        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie; Ciechlin 39; 05-652 Pniewy Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych