• Próbny egzamin ósmoklasistów

          • Od 17 do 19 marca tzw. próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną

             

            Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne od 17 do 19 marca br. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.

             

            Harmonogram przeprowadzania testów diagnostycznych

            • 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
            • 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
            • 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

             

            Materiały Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

             

            Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO oraz/lub serwisów OKE przeznaczonych dla dyrektorów szkół.

             

            O terminie przekazania materiałów okręgowe komisje egzaminacyjne poinformują dyrektorów szkół w pierwszym tygodniu marca br. Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną udostępnione na tyle wcześnie, aby umożliwić dyrektorom szkół powielenie ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów uczestniczących w tym teście.

             

            Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl), na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.

             

            Zasady oceniania rozwiązań zadań będą zamieszczane na ww. stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO każdego dnia diagnozy ok. godz. 16:00.

             

            Test diagnostyczny – przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

             

            Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponuję, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

             

            Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.

             

            Przypominamy, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki[1]. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

             

            Warto zwrócić uwagę na to, że zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca br. Zachęcamy dyrektorów do poinformowania ósmoklasistów oraz ich rodziców o przyczynie ewentualnych trudności w rozwiązywaniu niektórych zadań w teście w takiej sytuacji oraz możliwości powrotu do nierozwiązanych zadań po realizacji danego zagadnienia na lekcjach.

             

            Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

            • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021
            • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
            • arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat (tutaj oraz tutaj)
            • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r. i 2020 r.
            • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
            • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

             

            [1] Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493, z późn. zm. – w szczególności Dz.U. poz. 2314).

          • Prośba o wparcie finansowe dla DOMINIKA!!!

          • Nazywa się Dominik Wojdalski, ma 22 lata. Jest mieszkańcem naszej Gminy. Trzy lata temu zdiagnozowano u niego białaczkę limfoblastyczną.  Od  tego momentu aktywne życie sportowca zmieniło się  w kolejne pobyty w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Seria chemioterapii i radioterapii oraz przeszczep szpiku od brata Damiana nie przyniosły oczekiwanych efektów.

            27 stycznia 2021 roku, po kolejnych badaniach kontrolnych, dowiedział się, że choroba zaatakowała ze zdwojoną siłą. Teraz jedynym ratunkiem jest dalsze leczenie w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu  nowatorską metodą genową CAR-T, polegającą na wykorzystaniu własnych sił odpornościowych organizmu oraz zaawansowanej inżynierii genetycznej, aby walczyć z nowotworem dzięki zmodyfikowanym genetycznie limfocytom T.

            Koszt takiej terapii to 1 400 000 zł (JEDEN MILION CZTERYSTA TYSIĘCY ZŁOTYCH). Jest to kwota nieosiągalna dla jego rodziny, a niestety goni go czas, bo w ciągu ostatniego miesiąca ilość komórek nowotworowych wzrosła o kilkadziesiąt procent.

            Gmina Pniewy przyłącza się do zbiórki na leczenie Dominika.

            W związku z tym nasze gminne Koła Gospodyń Wiejskich wyszły z inicjatywą wypieków, z których zysk przekazany zostanie na terapię Dominika.

            Ponadto od czwartku do niedzieli (11 – 14 lutego) wyznaczeni wolontariusze (młodzież, dorośli, strażacy) będą pukać do domów mieszkańców z terenu naszej Gminy z prośbą o wrzucenie darowizny do puszek na rzecz Dominika. Wesprzyjmy tego młodego, niezwykle sympatycznego, pogodnego człowieka.

            Wspólnie dajmy mu siłę i szansę na dalsze życie!   

            Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciechlinie przyłącza się do akcji "pączkowej" i "puszkowej" . Wszystkich ludzi o Wielkich Sercach prosimy rownież o wpłaty na: https://www.siepomaga.pl/dominik-wojdalski oraz rozpropagowanie zbiórki wśrod znajomych. Wojciech Ziółko - dyrektor PSP w Ciechlinie 

          • Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus - Język angielski

          • Już od kilku lat PSP w Ciechlinie bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus. Lingua plus - język angielski. Również i w tym roku uczniowie z klas od trzeciej do ósmej spróbowali swoich sił w 35 edycji Olimpiady - Jesień 2020. Do testu przystąpiło 17 uczniów. Tym razem dwójce z nich udało się zdobyć tytuł laureata IV stopnia: Amelia Wąsiewicz - klasa III i Blanka Grzeszczyk - klasa VI. Opiekunem grupy jest pani Aleksandra Chyziak. Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach.

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie, Ciechlin 39
        • 48 669 00 22
        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie; Ciechlin 39; 05-652 Pniewy Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych