• Wycieczka w Bieszczady

          • W dniach 15 - 18 czerwca uczniowie z PSP w Ciechlinie i PSP w Karolewie wyjechali na czterodniową wycieczkę integracyjną w Bieszczady. Organizatorami byli p. Andrzej Bień - nauczyciel PSP w Ciechlinie i biuro turystyczne p. Dariusza Sańprucha, a opiekunami: p. Kinga Kowalska z PSP w Karolewie i p. Wojciech Ziółko z PSP w Ciechlinie.

            Pierwszego dnia zwiedziliśmy późnorenesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany również Małym Wawelem. Następnie malowniczą trasą wzdłuż  rzeki Wisłoki dotarliśmy do Krosna. Tam w Centrum Dziedzictwa Szkła poznaliśmy bogatą historię Miasta Szkła (tak nazywane jest Krosno) i zobaczyliśmy jak powstają przepiękne produkty ze szkła. Niektórzy szczęśliwcy mogli nawet wybić pamiątkowy medal z roztopionego szkła.

            Po bardzo długim dniu dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w malowniczym ośrodku Uroczysko w miejscowości Zwierzyń. Po rozlokowaniu się w pokojach i domkach, zjedzeniu obiadokolacji i pierwszym meczu piłki nożnej wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.

            Drugiego dnia czekała nas wyprawa w góry. Po obfitym śniadaniu przejechaliśmy autobusem na parking na Przełęczy Wyżnej. Stamtąd wyruszyliśmy  na przepiękny szlak przez Górę Dział na Małą Rawkę i w dół do schroniska Pod Małą Rawką. Mimo długiego i niełatwego dla niewprawnych osób podejścia i zejścia, dotarliśmy cało i bez większych szkód do autokaru.

            Nie był to jednak koniec dnia. Jadąc trasą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej podziwialiśmy takie znane miejscowości jak: Wetlina, Ustrzyki Górne, Stuposiany … Właśnie obok tej ostatniej miejscowości w Mucznem odwiedziliśmy bieszczadzkie żubry, mieszkające w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz zobaczyliśmy Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego.

            Dosłownie parę kilometrów dalej - w Smolniku - natrafiliśmy na kolejny cud architektoniczny. Jedyną w Bieszczadach budowlę cerkiewną (obecnie kościół rzymskokatolicki) wpisaną na listę zabytków UNESCO.

            Po całym dniu, szczęśliwi wróciliśmy na kwatery, gdzie po krótkiej regeneracji znów odbył się mecz piłki nożnej i dyskoteka.

            Trzeci dzień zapowiadał się trochę lżejszy pod względem marszowym. Po śniadaniu pojechaliśmy do Sanoka, by w tamtejszym skansenie (największym w Polsce) poznać historię tego niesamowitego zakątka Polski. Pani przewodnik oprowadziła nas po rynku galicyjskim, a następnie zaprezentowała najciekawsze zabytki architektury drewnianej zebrane w skansenie: chatę Łemków, chatę Bojków, chatę Zamieszańców, kurną chatę, szkołę, cerkiew, dwór szlachecki i chatę Dolinian. Można też było zjeść smaczne lody lub napić się chłodnego kwasu chlebowego (najlepszy na upały).

            Będąc w Sanoku nie można nie zobaczyć pięknego rynku oraz pozostałości po zamku obronnym, z którego podziwialiśmy panoramę dawnej granicy na Sanie. Koniecznie trzeba było się przysiąść do Dzielnego Wojaka Szwejka, który siedział na swojej ławeczce przed knajpką z piwem. Podobno potarcie jego nosa przynosi szczęście.

            Druga cześć dnia to Bieszczadzkie Krupówki - wielki bazar przy wejściu na tamę na Zalewie Solińskim oraz rejs statkiem. Przez godzinę można się było poczuć jak na Mazurach, z tą różnicą, że panorama gór i linia brzegowa była tu bardziej zróżnicowana i przez to ciekawsza.

            Wieczorem po obiadokolacji kolejny mecz i pieczenie kiełbasek na ognisku, przy którym czas nam umilał Sylwek Jabłoński na swojej gitarze.

            Ostatni dzień to powrót do domu. Wracaliśmy z drugiej strony Bieszczad, zahaczając o zamek w Krasiczynie i Przemyśl. Szczególnie polecamy odwiedziny zamku, który dzięki rodzinom Krasickich i Sapiehów stał się jednym z ważniejszych obiektów na terenach wschodniej Polski.

            Wieczorem dotarliśmy szczęśliwie do domów, gdzie można się było podzielić wrażeniami z najbliższymi oraz kolegami i koleżankami, którzy w wycieczce nie uczestniczyli. Na uwagę zasługuje również fakt, że nasza grupa dostała najwyższe pochwały od wszystkich przewodników i właścicieli ośrodka Uroczysko oraz organizatora wycieczki za zdyscyplinowanie, pomoc koleżeńską i kulturalne zachowanie. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnym wyjeździe.

          • Konkurs plastyczny KRUS - finał powiatowy

          • 17 czerwca 2021r. w Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Grójcu nastąpiło rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat wypadkom zapobiegamy”. Z terenu Gminy Pniewy wyróżnienia za wykonane prace konkursowe otrzymali Agnieszka Wacyk, klasa 6 PSP Ciechlin, Zofia Wacyk, klasa 0 PSP Ciechlin, Franciszek Szparaga, klasa 7 PSP Ciechlin.

            Wręczenia nagród dokonywali Kierownik PT KRUS Małgorzata Szymańczak oraz przedstawiciele samorządów powiatu grójeckiego. Gminę Pniewy reprezentował Sekretarz Maciej Michalski.

            Nagrodzone osoby to podopieczne p. Henryki Opałki i p. Małgorzaty Salamon.

            Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

          • Dzień Dziecka w PSP w Ciechlinie

          • Niech nam żyją wszystkie Dzieci, niech Im zawsze słońce świeci… 1 czerwca to dla na młodych osób jeden z piękniejszych dni w roku. Również starsi bardzo mile go obchodzą, wspominając własne dzieciństwo.

            Po złagodzeniu restrykcji związanych z pandemią, nie było chyba osoby, która nie pragnęłaby spotkać się ze znajomymi, pośmiać się, porozmawiać, poczuć tzw. luz. Myślę, że najbardziej za swobodą stęskniły się dzieci. Nie inaczej było w tym roku w PSP w Ciechlinie i dlatego rodzice postanowili zrobić im niespodziankę - spotkanie integracyjne na świeżym powietrzu.

            Już dzień wcześniej na honorowym miejscu pod modrzewiem - dumą naszej szkoły - stanął wielki namiot. Jego pojawienie się w tym miejscu zawsze zwiastowało coś ciekawego, więc zainteresowanie błyskawicznie wzrosło. Dodatkowo komunikat, że następnego dnia pojawiamy się w szkole bez teczek z podręcznikami, dał do zrozumienia, że szykuje się naprawdę ciekawy dzień.

            Pogoda jak zawsze spisała się na medal. Nie było ani za gorąco, ani za zimno i już od godziny 8.30 pojawili się pierwsi rodzice, aby przyszykować stoły, ławeczki i inne potrzebne wyposażenie. Między nimi raźno uwijali się uczniowie starszych klas i po chwili wszystko było gotowe. O godzinie 9.00 z wielkim rykiem syren zajechały na plac szkolny dwa wozy strażackie zajmując stanowiska z jednej strony placu. Po drugiej stronie błyskawicznie rozkładały się tzw., "dmuchańce" - ulubiona zabawa wszystkich dzieci. Chwilę po nich, również na sygnale, pojawił się radiowóz policyjny. To był znak na rozpoczęcie zabawy. Pokazy strażackie przeplatały się z pogadankami policjantów. Spragnionych ruchu zapraszało  boisko do piłki nożnej i akrobacje na dmuchanych konstrukcjach. W wolnych chwilach można było posilić się bardzo smaczną kiełbaską upieczoną na grillu, ochłodzić gardło napojami lub lodami, albo delektować się watą cukrową. Przez cały czas pobyt umilała nam wesoła muzyka, płynąca ze sprzętu zainstalowanego przez p. Mirosława Salamona.

            W trakcie imprezy pojawili się bardzo mili goście: p. Ireneusz Szymczak - Wójt Gminy Pniewy, p. Grzegorz Sowiński - Przewodniczący Rady Gminy w Pniewach, p. Urszula Lesiak i p. Ireneusz Berdyga - Radni Gminy Pniewy. Dziękujemy, że uświetnili swoją obecnością ten piękny dzień.

            Na zakończenie pragnę serdecznie podziękować inicjatorom i współorganizatorom imprezy, którzy zarówno swoją pracą, zaangażowaniem, jak i finansowo przyczynili się do sukcesu końcowego, jakim niewątpliwie było szczęście i radość na twarzach dzieci.

            Dziękuję p. Urszuli Lesiak, p. Grzegorzowi Sowińskiemu i p. Ireneuszowi Berdydze za współfinansowanie wraz z Radą Rodziców wynajmu "dmuchańców" i waty cukrowej.

            Dziękuję p. Alicji i Piotrowi Wojtczakom za sfinansowanie art. spożywczych na całą imprezę.

            Dziękuję druhom z OSP Ciechlin i OSP Wilczoruda za pokazy sprawności strażackiej i obsługę grilla, a przede wszystkim za stałą obecność i wsparcie w każdej sytuacji.

            Dziękuję mł. asp. Piotrowi Tomczakowi - naszemu dzielnicowemu i pozostałym członkom ekipy policyjnej z KPP w Grójcu za uatrakcyjnienie naszej imprezy.

            Dziękuję druhom i druhnom z MDP za pomoc w organizacji imprezy.

            Dziękuję wszystkim mamom i tatusiom naszych uczniów, którzy pomagali w organizacji i obsłudze całego przedsięwzięcia.

            W imieniu dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I - VIII - Wojciech Ziółko - dyrektor PSP w Ciechlinie

          • Dzień Mamy i Taty w PSP w Ciechlinie

          • 24 maja 2021 roku przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego 1 (trzy i czterolatki) oraz Oddziału Przedszkolnego 2 (pięcio i sześciolatki) w Publicznej Szkole Podstawowej w Ciechlinie przygotowały specjalny program artystyczny dla swoich mam i tatusiów.

            Obydwie grupy bardzo sumiennie podeszły do swoich zadań. Dzieci pięknie śpiewały, recytowały, a starszaki nawet grały na dzwoneczkach. Pomimo krótkiego (z racji obostrzeń epidemiologicznych) programu, mamy i tatusiowie byli zachwyceni swoimi pociechami, o czym świadczy cały zestaw nagrań i zdjęć zamieszczonych na forach internetowych.

            Na zakończenie występów każdej grupy odbyło się wręczenie prezentów, przygotowanych przez przedszkolaków pod ścisłym kierownictwem pań: Henryki Opałki, Wiolety Wacyk, Katarzyny Byliniak i Aleksandry Opałki. Oprawą muzyczną jak zwykle zajmował się pan Mirosław Salamon.

          • DZIEŃ MATKI 26 maja

          • "Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność,

            nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza,

            odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska."

            J.I. Kraszewski

             

            Najważniejsza osoba w życiu każdego z nas - mamusia, mamunia, matuchna, mateńka, matula, mateczka,mamuśka, matuś, mamuś, matka, matusia, mamcia, maminek, rodzicielka. 

            Wszytskim mamom składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, pogody ducha oraz cudownych chwil pełnych uśmiechu. Niech miłość, którą obdarzacie bliskich wraca zawsze do Was z podwojoną siłą.

            Poniżej kartki z życzeniami od dzieci.

             

          • Majówka klasy I

          • Pandemia pokrzyżowała plany wszystkim. Dorosłym i dzieciom. Nawet pogoda niezbyt dopisała - było słonecznie, ale bardzo zimno. Te wszystkie przeciwności nie zraziły jednak uczniów klasy I z PSP w Ciechlinie. Zainspirowane przez swoją wychowawczynię - panią Teresę Wojtczak zorganizowały własną majówkę. Wyposażeni w biało-czerwone chorągiewki (zrobione na zajęciach techniki) oraz wiklinowe kosze pełne różnych smakołyków wybrali się na wycieczkę po terenie szkolnym. W samym rogu szkolnego placu znaleźli dużą stertę suchego drewna (przygotowanego wcześniej przez p. Mirosława Salamona) i rozłożyli się dookoła naprędce zorganizowanego ogniska. Po skonsumowaniu dobroci przygotowanych przez zapobiegliwe mamy, wysłuchały pogadanki historycznej. Pod jej wrażeniem postanowiły odegrać parę scenek "o rycerzach spod kresowych stanic", wykorzystując wykonane przez siebie tarcze i miecze. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z "wyprawy", wrócili do szkoły.

          • Brzechwa Dzieciom - konkurs plastyczny

          • W kwietniu 2021 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Brzechwa Dzieciom". Prace były ilustracjami do najpopularniejszych wierszy i bajek napisanych przez wybitnego polskiego poetę - Jana Brzechwę.

            Kto z nas nie zna Kaczki Dziwaczki, Stonogi, Kwoki czy Akademii Pana Kleksa. Piękne prace przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod czujnym okiem pani Małgorzaty Salamon, są tego najlepszym przykładem. Zapraszamy do obejrzenia galerii. 

          • Wiosenne porządki

          • Korzystając z kilku spokojniejszych dni w kwietniu tego roku - rozpoczęliśmy gruntowne sprzątanie po zimie. Panie: Agnieszka Kwapisz, Teresa Izdebska i pan Mirosław Salamon, dokładnie wysprzątali teren dookoła szkoły. Zaczęli powoli robić porządki w "starym domu nauczyciela", przygotowując do utylizacji niezliczoną ilość tzw. "przydasiów". Dzięki wydatnej pomocy pana Sebastiana Skarzyńskiego został usunięty stary żywopłot  szpecący wejście do szkoły. Po zakończonej inwestycji rozbudowy szkoły teren zostanie zagospodarowany zgodnie z sugestiami wysuwanymi przez wszystkich członków społeczności szkolnej. Panu Sebastianowi dziękujemy również za kolejne poprawianie wjazdu na teren szkolny, który ze względu na brak utwardzonej nawierzchni, ciągle się zapada.

          • Budujemy integracyjny plac zabaw

          • Plac zabaw przy PSP w Ciechlinie był dotąd zwykłym placem, na którym zamontowane były normalne urządzenia dla pełnosprawnych dzieci. Od tego roku ma się to zmienić. Zaczynamy go zmieniać tak, aby był zgodny z ideą Inclusive Play, która promuje urządzenia zabawowe dostępne dla dzieci niepełnosprawnych zarówno ruchowo, jak i intelektualnie. Ich konstrukcja

            ma ułatwiać i umożliwiać bezpieczne korzystanie oraz zabawę na urządzeniu razem z dziećmi, które nie mają ograniczeń.

            Dzięki funduszom zebranym przez Rodziców na Wieczorze Integracyjnym OP1 i OP2 oraz dotacji na pokrycie wydatków związanych z organizacją kształcenia specjalnego i zajęć rewalidacyjnych zakupiliśmy pierwsze urządzenia spełniające ww. kryteria.

            - Huśtawka "bocianie gniazdo"

            - Karuzela tarczowa z siedziskami

            - Tampan dwuosobowy

            - Przystosowaliśmy dwie stare huśtawki do nowych wymagań - wymiana siedzisk na bezpieczne

            Warto pamiętać, że odpowiedni dobór urządzeń będzie stymulował poprawny rozwój nie tylko dzieci typowo się rozwijających czy niepełnosprawnych ruchowo, ale także tych z upośledzeniami neurologicznymi, intelektualnymi jak również różnego rodzaju dysfunkcjami i wszystkich innych osób z otoczenia dzieci. Mając to na uwadze, planujemy w przyszłości kolejne zakupy i modernizację całego placu.

          • Konkurs plastyczny KRUS - 2021

          • 30 marca 2021r. został rozstrzygnięty na gminnym szczeblu XI Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci „BEZPIECZNIE NA WSI MAMY – OD 30 LAT Z KRUS WYPADKOM ZAPOBIEGAMY”. Udział wzięli uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych – klasy 0-3 i klasy 4-8. Zgłoszonych zostało 33 prac plastycznych, z czego 23 prace z PSP w Ciechlinie.

            Na szczeblu gminnym laureatami zostali:

            w kategorii klasy 0-3:

            I miejsce – Marcel Kowalski, klasa 1 PSP Ciechlin

            II miejsce – Amelia Kowalska, klasa 0 PSP Ciechlin

            III miejsce – Zofia Wacyk, klasa 0 PSP Ciechlin

                wyróżnienie – Artur Kowalski, klasa 3 PSP Jeziora

            w kategorii klasy 4-8:

            I miejsce – Agnieszka Wacyk, klasa 6 PSP Ciechlin

            II miejsce – Weronika Chądzyńska, klasa 5 PSP Ciechlin

            III miejsce – Franciszek Szparaga, klasa 7 PSP Ciechlin

                wyróżnienie – Blanka Grzeszczyk, klasa 6 PSP Ciechlin

            Opiekunami uczniów z PSP w Ciechlinie były panie: Henryka Opałka, Teresa Wojtczak, Monika Łętowska i Małgorzata Salamon.

            Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

          • Rekrutacja - wyniki naboru

          • Lista dzieci przyjętych do Oddziałów Przedszkolnych

            w PSP w Ciechlinie

            na rok szkolny 2021/2022

             

            Oddział Przedszkolny 1  ( rocznik 2018 i 2017)

            1. Biniecki Mikołaj
            2. Dolina Adam
            3. Majchrzak Bartłomiej
            4. Markiewicz Nikola
            5. Nowak Milena
            6. Ptaszek Jan
            7. Stawicka Hanna
            8. Machałowski Maciej
            9. Majchrzak Adrian
            10. Markiewicz Nikodem
            11. Rusinowski Marcel
            12. Sowińska Zuzanna
            13. Szymański Kamil

             

            Oddział Przedszkolny 2 (rocznik 2015 i 2016)

            1. Chyła Miłosz
            2. Gaik Igor
            3. Grotowska Nikola
            4. Kowalska Amelia
            5. Pater Nikola
            6. Polewski Oliwier
            7. Sowińska Oliwia
            8. Wacyk Zofia
            9. Boroń Agnieszka
            10. Dąbrowski Krystian
            11. Gaczkowska Inga
            12. Jabłoński Karol
            13. Jędruch Alan Oliwier
            14. Kołacz Antoni
            15. Kołacz Kornelia
            16. Koper Stanisław
            17. Lesiak Marcel
            18. Markiewicz Zuzanna
            19. Nowak Filip
            20. Pater Krzysztof
            21. Skarżyńska Maja
            22. Szady Bartosz
            23. Szaszka Lena

             

            Komisja rekrutacyjna w składzie:

            Przewodnicząca – Wioleta Wacyk

            Członek – Henryka Opałka

            Członek – Aleksandra Opałka

            Członek – Katarzyna Byliniak

            Ciechlin, 23.04.2021

             

            Bardzo dziękujemy za zapisanie Państwa dzieci do oddziałów przedszkolnych w PSP w Ciechlinie na rok szkolny 2021/2022. Jednocześnie informujemy, że dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami w obu oddziałach: trzy i czterolatki oraz pięcio i sześciolatki. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty. Kontakt przez pocztę elektroniczną: pspciechlin@poczta.onet.pl, telefonicznie: 486690022 lub osobiście w szkole w godzinach: 8.20 - 14.30.

            Z poważaniem - Wojciech Ziółko - dyrektor szkoły

          • Narodowy Spis Powszechny

          • Od 1 kwietnia trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

            Wyniki NSP 2021 posłużą do planowania działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości danych będą zatem w dużej mierze zależeć losy naszego kraju, województwa, powiatu i gminy do czasu następnego spisu powszechnego, czyli co najmniej przez najbliższe 10 lat.

            Samospis internetowy to podstawowa i obowiązkowa metoda spisowa. Jest też najbardziej przyjazna i bezpieczna – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie i nie musimy kontaktować się z rachmistrzem.

            Aplikacja spisowa NSP 2021 jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

            Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe i dostępem do sieci internetowej.

            Jeżeli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet, musimy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza.

            Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.

            Więcej informacji: https://spis.gov.pl/

          • WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

          • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych

            Pełnych wiary, nadziei i miłości.

            Radosnego wiosennego nastroju.

            Serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

            oraz Wesołego Alleluja

            życzą: Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie

            PSP w Ciechlinie

          • Narodowy Spis Powszechny 2021

          • Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!

            Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.

            Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.

            Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

            Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.

            Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.

            System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.

            Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!

            Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

          • Już za miesiąc spis powszechny!

          • 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek udziału w spisie dotyczy KAŻDEGO! Na szczęście nie trzeba będzie umawiać się z rachmistrzem – główną i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Będzie więc można spisać się wygodnie i bezpiecznie w domu.

            Aplikacja spisowa będzie dostępna od 1 kwietnia na stronie internetowej https://spis.gov.pl/. Wprowadzane podczas spisu dane będą odpowiednio zabezpieczone i widoczne wyłącznie dla upoważnionych pracowników statystyki publicznej. Informacje o konkretnych osobach nie będą nikomu udostępniane. Gwarantuje to tajemnica statystyczna i groźba konsekwencji prawnych. Do publicznej wiadomości zostaną przekazane jedynie wartości zagregowane mówiące np. o średniej wielkości gospodarstwa domowego w danej gminie.

            Spis powszechny to jedyne badanie, gdzie w sposób kompleksowy zbiera się informacje o rodzinach, migracjach, niepełnosprawności, wykształceniu czy warunkach mieszkaniowych. Okazja do tego zdarza się raz na 10 lat.

            Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.
            Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca)

          • Próbny egzamin ósmoklasistów

          • Od 17 do 19 marca tzw. próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną

             

            Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne od 17 do 19 marca br. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram.

             

            Harmonogram przeprowadzania testów diagnostycznych

            • 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
            • 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
            • 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

             

            Materiały Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

             

            Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO oraz/lub serwisów OKE przeznaczonych dla dyrektorów szkół.

             

            O terminie przekazania materiałów okręgowe komisje egzaminacyjne poinformują dyrektorów szkół w pierwszym tygodniu marca br. Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną udostępnione na tyle wcześnie, aby umożliwić dyrektorom szkół powielenie ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów uczestniczących w tym teście.

             

            Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl), na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.

             

            Zasady oceniania rozwiązań zadań będą zamieszczane na ww. stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO każdego dnia diagnozy ok. godz. 16:00.

             

            Test diagnostyczny – przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

             

            Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponuję, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi). Diagnoza musi zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

             

            Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.

             

            Przypominamy, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki[1]. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

             

            Warto zwrócić uwagę na to, że zadania w teście diagnostycznym mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do połowy marca br. Zachęcamy dyrektorów do poinformowania ósmoklasistów oraz ich rodziców o przyczynie ewentualnych trudności w rozwiązywaniu niektórych zadań w teście w takiej sytuacji oraz możliwości powrotu do nierozwiązanych zadań po realizacji danego zagadnienia na lekcjach.

             

            Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

            • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021
            • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
            • arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat (tutaj oraz tutaj)
            • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r. i 2020 r.
            • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
            • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

             

            [1] Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493, z późn. zm. – w szczególności Dz.U. poz. 2314).

          • Prośba o wparcie finansowe dla DOMINIKA!!!

          • Nazywa się Dominik Wojdalski, ma 22 lata. Jest mieszkańcem naszej Gminy. Trzy lata temu zdiagnozowano u niego białaczkę limfoblastyczną.  Od  tego momentu aktywne życie sportowca zmieniło się  w kolejne pobyty w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Seria chemioterapii i radioterapii oraz przeszczep szpiku od brata Damiana nie przyniosły oczekiwanych efektów.

            27 stycznia 2021 roku, po kolejnych badaniach kontrolnych, dowiedział się, że choroba zaatakowała ze zdwojoną siłą. Teraz jedynym ratunkiem jest dalsze leczenie w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu  nowatorską metodą genową CAR-T, polegającą na wykorzystaniu własnych sił odpornościowych organizmu oraz zaawansowanej inżynierii genetycznej, aby walczyć z nowotworem dzięki zmodyfikowanym genetycznie limfocytom T.

            Koszt takiej terapii to 1 400 000 zł (JEDEN MILION CZTERYSTA TYSIĘCY ZŁOTYCH). Jest to kwota nieosiągalna dla jego rodziny, a niestety goni go czas, bo w ciągu ostatniego miesiąca ilość komórek nowotworowych wzrosła o kilkadziesiąt procent.

            Gmina Pniewy przyłącza się do zbiórki na leczenie Dominika.

            W związku z tym nasze gminne Koła Gospodyń Wiejskich wyszły z inicjatywą wypieków, z których zysk przekazany zostanie na terapię Dominika.

            Ponadto od czwartku do niedzieli (11 – 14 lutego) wyznaczeni wolontariusze (młodzież, dorośli, strażacy) będą pukać do domów mieszkańców z terenu naszej Gminy z prośbą o wrzucenie darowizny do puszek na rzecz Dominika. Wesprzyjmy tego młodego, niezwykle sympatycznego, pogodnego człowieka.

            Wspólnie dajmy mu siłę i szansę na dalsze życie!   

            Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciechlinie przyłącza się do akcji "pączkowej" i "puszkowej" . Wszystkich ludzi o Wielkich Sercach prosimy rownież o wpłaty na: https://www.siepomaga.pl/dominik-wojdalski oraz rozpropagowanie zbiórki wśrod znajomych. Wojciech Ziółko - dyrektor PSP w Ciechlinie 

          • Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus - Język angielski

          • Już od kilku lat PSP w Ciechlinie bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus. Lingua plus - język angielski. Również i w tym roku uczniowie z klas od trzeciej do ósmej spróbowali swoich sił w 35 edycji Olimpiady - Jesień 2020. Do testu przystąpiło 17 uczniów. Tym razem dwójce z nich udało się zdobyć tytuł laureata IV stopnia: Amelia Wąsiewicz - klasa III i Blanka Grzeszczyk - klasa VI. Opiekunem grupy jest pani Aleksandra Chyziak. Gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie, Ciechlin 39
      • 48 669 00 22
      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie; Ciechlin 39; 05-652 Pniewy Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych