• Podsumowanie roku szkolnego 2018 na 2019

          • Rok szkolny 2018 na 2019 w PSP w Ciechlinie był drugim rokiem ciężkiej pracy związanej z wdrażaniem reformy w systemie oświaty. Jak poprzedni, obfitujący w najróżniejsze wydarzenia. Postaram się  zaznaczyć te ważniejsze.

            W czerwcu 2018 roku pożegnaliśmy panie: Monikę Mazur i Magdalenę Górską, a od pierwszego września rozpoczęła pracę w naszej szkole trójka nowych nauczycieli: pani Danuta Kazała - fizyka, pani Ewa Rauch - matematyka i informatyka oraz pani Wioleta Wacyk - zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. Pani Aleksandra Chyziak jest na urlopie wychowawczym, a zastępował ją pan Paweł Szymański.

                      Historyczny sukces odnieśli uczniowie klasy VIII na Egzaminie Ósmoklasisty. Ich wyniki z j. polskiego i matematyki należą do najwyższych w powiecie grójeckim i województwie mazowieckim. Język polski - 75,5% - stanin 8; Matematyka - 58,5% - stanin 8 i Język angielski - 57% - stanin 5. Z uczniami pracowali: pani Ewa Białacka, pan Andrzej Bień i pan Paweł Szymański.

            Teatrzyk „Dudzięta”, prowadzony przez p. Wojciecha Ziółko zaprezentował premierę spektaklu: „Ostatni Tatuś”. Zespół wystąpił w na Dniu Babci i Dziadka w Ciechlinie.

            Tradycyjnie występowaliśmy w kościele w Jeziórce z Jasełkami przygotowanymi przez p. Monikę Łętowską z akompaniamentem akordeonowym pani Henryki Opałki i pana Wojciecha Ziółko.

            I miejsce w XXXVI Małym Konkursie Recytatorskim na etapie gminnym – Karolina Zgórzak i awans do finału powiatowego w Grójcu.

                      W IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi – Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje - dziecko obserwuje” organizowanym przez KRUS -  na etapie gminnym w kategorii młodszej: Weronika Chądzyńska - I miejsce, Julia Kozłowska - II miejsce, Martyna Pater - III miejsce i Angelika Chądzyńska - wyróżnienie oraz w kategorii starszej: Agnieszka Wacyk I miejsce, Julia Grzeszczyk - wyróżnienie. Na etapie powiatowym w Grójcu: Angelika Chądzyńska i Julia Grzeszczyk - wyróżnienia. Sukcesy te to zasługa pań: Teresy Wojtczak, Moniki Łętowskiej, Małgorzaty Salamon i Henryki Opałki.

                      W gminnym konkursie plastycznym "Moje marzenia" wyróżnienia zdobyły prace Julii Dębkowskiej i Franciszka Szparagi.

            Bardzo dobre osiągnięcia wokalne na X Festiwalu Piosenki Religijnej w PSP w Kruszewie: soliści: I miejsce Lena Krzemińska z klasy III, III miejsce Błażej Wąsiewicz z klasy VI; w kategorii zespołów: II miejsce zespół z klas V -VI, III miejsce zespół z klas III - IV oraz w kategorii chórów: II miejsce Ciechlińskie Aniołki. Z wokalistami pracowali: pani Henryka Opałka, pani Małgorzata Salamon, pani Monika Łętowska i pan Wojciech Ziółko.

            Świetne występy odnotowała również Lena Krzemińska: na Międzypowiatowym Festiwalu Music - Dance w Kozienicach zajmując I miejsce, na Ogólnopolskim Festiwalu "O Złotą Nutkę" w Grójcu - III miejsce, na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu - wyróżnienie i na Konkursie Wokalnym w Wilczorudzie - I miejsce. Lenę prowadził pan Wojciech Ziółko

            Dodatkowo, swoje bardzo wysokie umiejętności wokalne potwierdziły "Ciechlińskie Aniołki". Na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu zdobyły po raz drugi wyróżnienie. Z zespołem pracują pani Henryka Opałka i pan Wojciech Ziółko.

            Świetnie zaprezentowały się również pozostałe nasze wokalistki: Julia Grzeszczyk, Aleksandra Matyjas, Karolina Zgórzak i najmłodsza Amelia Wąsiewicz, które reprezentowały szkołę w Ciechlinie na finałach: Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Grójcu (Julia), Music - Dance w Kozienicach (Julia, Aleksandra i Karolina) Festiwalu Piosenki Religinej w Kruszewie (Amelia i Karolina) oraz Konkursie Wokalnym w Wilczorudzie (Julia - III miejsce).

            Bardzo dobrze spisała się 6 osobowa grupa finalistów V Diecezjalnego Konkursu Biblijnego Diecezji Warszawskiej pod opieką p. Moniki Łętowskiej.

            W Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” aż siedem wyróżnień powędrowało do naszych uczniów: Eryk Przybylski, Patryk Rębalski, Michał Jankowski, Blanka Grzeszczyk, Klaudia Kołacz, Mikołaj Wojtczak i Gabriela Wójcik - przygotowywanych przez p. Andrzeja Bienia, p. Monikę Łętowską  i p. Małgorzatę Salamon.

                      W gminnym konkursie historycznym "100 lat Niepodległej" w Kruszewie - Kamil Kamiński zajął II miejsce. Kamil jest podopiecznym p. Marcina Kocha.

                      III miejsce na szczeblu gminnym w Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Kruszewie zajęły: Aleksandra Krasowska i Liliana Wojtczak.

                      Nowo powstały zespół zajął XII miejsce w Drużynowych Mistrzostwach W Szachach Szybkich Powiatu Grójeckiego.

            Nie gorzej radziliśmy sobie w zawodach sportowych. Oto zestawienie ważniejszych osiągnięć:

            - Powiatowe Biegi Przełajowe – Jeziora – Julia Wierzbicka (rocznik 2009) - 10 miejsce, Adrianna Wójcik (rocznik 2007) - 5 miejsce, Gabriela Wójcik (rocznik 2005) - 8 miejsce, Natalia Krasowska - 9 miejsce oraz z rocznika 2005: Matyjas Aleksandra - 6 miejsce, Kamil Kamiński - III miejsce i Damian Burchacki - 9 miejsce.

            - Piłka nożna - Kruszew - Turniej Papieski - V miejsce.

            - Piłka nożna i siatkówka - Kruszew - finały gminne - II miejsca dziewczęta i III miejsca - chłopcy.

            - Siatkówka - półfinały powiatowe w Grójcu - chłopcy - II miejsce

            - Warcaby Karolew – finały gminne – III m. - Gabriela Wójcik; III m. -Dominik Jankowski;

            - Trójbój LA – Jeziora – finały gminne – indywidualnie: Julia Wierzbicka – II miejsce, Karolina Pieczątkowska - V miejsce, Liliana Wojtczak - VI miejsce; zespołowo - I miejsce;  Szymon Krzyżanowski - VI miejsce

            - Czwórbój LA – Jeziora – finały gminne – indywidualnie: Kamil Kamiński - I miejsce i Damian Burchacki - IV miejsce.

            - Turniej Sportowy o Puchar Wójta Gminy Pniewy w roku szkolnym 2018/2019 (8 konkurencji) – III miejsce.

            "W trosce o czystość środowiska". W połowie czerwca p. Małgorzata Salamon podsumowała akcję „Puszka”, W bieżącym roku szkolnym zebrano ok. 768 kg puszek. W tym roku w akcji „Korek” prowadzonej przez p. Monikę Łętowską zebraliśmy ok. 260 kg nakrętek plastikowych. W akcji „Makulatura” prowadzonej przez p. Teresę Wojtczak zebraliśmy 7032 kg tektury, gazet i innych wyrobów papierowych. Pieniądze ze wszystkich akcji zostaną przeznaczone na zakup karuzeli na plac zabaw.

            Przeprowadziliśmy również akcje charytatywne: "I Ty możesz zostać św. Mikołajem" (dla 7 ZSS w Łodzi), Cegiełki dla Łukasza Flisa i Zajączek Wielkanocny dla podopiecznych. Działał także wolontariat szkolny współpracujący z Wolontariatem "Dobre Serce" z Grójca.

            Odbyło się również kilka wycieczek: czterodniowa (Kudow Zdrój - Praga - Wrocław) i krótsze: Hangar 628, Sala Zabaw i Kino Galerii Słonecznej w Radomiu, dwudniowa (Sandomierz i okolice), oraz Widowiska Multimedialne i Baśń muzyczna w GOK w Grójcu.

            Od marca 2019 roku prowadzone są zajęcia Szkolnego Koła Karate (12 osób) i Koła Tańca Nowoczesnego (24 osoby).

            Od stycznia 2011 roku funkcjonuje w naszej szkole Niepubliczny Punkt Przedszkolny prowadzony przez Stowarzyszenie „Górna Jeziorka”. W tym roku szkolnym uczęszczało do niego 36 maluchów w wieku 3 – 5 lat.

            19 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie otrzymali świadectwa, nagrody książkowe i dyplomy. Najbardziej pracowici w ciągu ostatnich 9 lat - nagrody pieniężne w konkursie na Najlepszego Ucznia : I miejsce – Wiktoria Pieczątkowska, II miejsce – Aleksandra Matyjas i III miejsce – Julia Grzeszczyk, IV miejsce - Karolina Zgórzak, V miejsce - Gabriela Wójcik - w sumie 10 uczniów zostało nagrodzonych. Najlepsi sportowcy w konkursie na Najlepszego Sportowca PSP w Ciechlinie: I miejsce – Dominik Jankowski, II miejsce – Kamil Kamiński, III miejsce – Damian Burchacki, a IV miejsce - Gabriela Wójcik. Wszyscy otrzymali puchary i nagrody -  sprzęt sportowy, które w imieniu Wójta Gminy Pniewy p. Ireneusza Szymczaka wręczył Dyrektor Szkoły - p. Wojciech Ziółko.

            Życzymy wszystkim wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

            Wojciech Ziółko – dyrektor szkoły oraz

            Nauczyciele PSP w Ciechlinie

          • Wizyta Biskupa w Ciechlinie

          •             17 czerwca 2019 roku w ramach wizytacji kanonicznej parafii w Jeziórce odwiedził naszą szkołę ks. biskup Piotr Jarecki z Archidiecezji Warszawskiej. Razem z ks. kanonikiem Wojciechem Kołakowskim - proboszczem parafii Jeziórka spotkali się z pracownikami szkoły oraz jej uczniami.

                        Dla uświetnienia wizyty dostojnego Gościa, chór "Ciechlińskie Aniołki" zaśpiewał kilka utworów ze swojego nowego repertuaru, a Lena Krzemińska i Amelia Wąsiewicz pokazały próbkę talentu wokalnego w utworach solowych.

                        Następnie ks. biskup skierował do wszystkich wiele ciepłych słów z końcowym przesłaniem, abyśmy trwali w wierze i ją pogłębiali. Na zakończenie wizyty wszyscy otrzymali uroczyste błogosławieństwo na nadchodzące wakacje.

          • Egzamin Ósmoklasisty - wyniki!

          • Pierwszy egzamin ósmoklasisty pisany przez uczniów w kwietniu 2019 roku w PSP w Ciechlinie na zawsze zapisze się w historii szkoły. Wyniki osiągnięte przez uczniów świadczą o bardzo dobrej pracy zarówno uczniów jak i uczących ich nauczycieli. Stawiają szkołę w czołówce szkół gminy Pniewy oraz powiatu grójeckiego.

                               język polski - 75,5% - stanin 8 bardzo wysoki;

                       matematyka - 58,5% - stanin 8 - bardzo wysoki;

                       język angielski - 57% - stanin 5 - średni

                      Dla porównania podajemy średnie osiągnięte przez uczniów z przedmiotów egzaminacyjnych:

                      Gmina Pniewy:

            Język polski - 72%; matematyka - 50%; język angielski - 62%

                      Powiat grójecki:

            Język polski - 64%; matematyka - 46%; język angielski - 59%

                      Województwo mazowieckie:

            Język polski - 67%; matematyka - 50%; język angielski - 64%

                      Polska:

            Język polski - 63%; matematyka - 45%; język angielski - 59%

                      Na uwagę zasługuje również fakt, że w skali centylowej Karolina Zgórzak z matematyki i Aleksandra Matyjas z języka polskiego uzyskały 100 - najwyższy centyl, a Wiktoria Pieczątkowska z języka polskiego - 99 centyl.

                      Gratulujemy wszystkim uczniom świetnych wyników, a ich nauczycielom wspaniałej i owocnej pracy.

          • Wycieczka do Sandomierza i okolic

          •            W dniach 4 i 5 czerwca 2019 roku z grupą 50 uczniów wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Sandomierza i okolic. Od rana lał się z nieba żar, ale szczęśliwie dotarliśmy do celu. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Sandomierz, m.in. Bazylikę Katedralną, Bramę Opatowską. Dzieciaki były zachwycone podziemną trasą turystyczną prowadzącą pod Rynkiem Starego Miasta i legendą o Halinie, która uratowała miasto przed Turkami. W muzeum  „Świat ojca Mateusza” zobaczyliśmy  woskowe postacie z filmu „Ojciec Mateusz”, słynny rower księdza, komisariat, kuchnię na plebanii, w której Natalia częstowała pierogami. Podczas rejsu statkiem po Wiśle i w Wąwozie Królowej Jadwigi podziwialiśmy piękne widoki.

                        Zmęczeni ale szczęśliwi dotarliśmy do pensjonatu „Pod Pieprzówkami”. Po zakwaterowaniu i posiłku dzieciaki ruszyły na wspaniały plac zabaw. Bawiły się tam do późnego wieczoru.

                        Następnego dnia wyruszyliśmy do Baranowa Sandomierskiego. Nasze oczy zachwyciły ogrody zamkowe a w zbrojowni przeszył nas dreszczyk emocji. Rezerwat „Krzemionki Opatowskie” i kopalnia krzemienia w Sudole to ostatnie ale równie piękne miejsca na trasie wycieczki.

                        Do Ciechlina wróciliśmy zmęczeni upałem, ale szczęśliwi i pełni nowych wiadomości.

          • Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Powitanie Lata

          •                   W dniu 1 czerwca 2019r na placu przy budynku po szkole w Wilczorudzie – Parceli odbył się „Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i powitanie lata”. Organizatorami festynu było stowarzyszenie „Górna Jeziorka” i Gmina Pniewy. Impreza rozpoczęła się o godzinie 15.00. Otwarcia dokonał Wójt Gminy Pniewy Ireneusz Szymczak i Prezes Górnej Jeziorki Apoloniusz Stawicki. Kolejno wystąpiły dzieci z niepublicznych punktów przedszkolnych z terenu Gminy Pniewy.

                        Następnie odbył się Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, gdzie swoje talenty wokalne prezentowali zarówno soliści i zespoły w dwóch kategoriach wiekowych: I kategoria (przedszkole – III klasa), II kategoria (IV klasa – III gimnazjum). W konkursie wystąpiło łącznie 13 solistów i 2 zespoły. Wszyscy otrzymali nagrody i wyróżnienia za występ.

                        Bardzo się cieszymy, że wśród osób na podium znalazły się: Lena Krzemińska - 1 miejsce w I kategorii i Julia Grzeszczyk - 3 miejsce w II kategorii.

                        W trakcie festynu nastąpiło także rozstrzygnięcie Konkursu plastycznego „Moje marzenia”. Przepiękne prace, wykonane przez dzieci można było podziwiać na placu przy szkole. Wśród wyróżnionych znalazły się prace Julii Dębkowskiej i Franciszka Szparagi - gratulujemy!

                        Gościnnie swój występ zaprezentował zespół „Micherstep” i zespół „Micherki”, działające przy filii biblioteki w Michrowie.

                        Na zakończenie festynu wystąpił zespół The Plants z Krzysztofem Marcem (Pan Tik-Tak).

                        Wśród atrakcji, jakie czekały na dzieci, znalazły się kącik kulinarny, prowadzony przez Panią Barbarę Domasiewicz, kącik plastyczny,  prowadzony przez Panią Julię Jandę – Wilk, ścianka wspinaczkowa ,dmuchańce, basen z piłeczkami, stoisko do wytwarzania mydełek, malowanie buziek, bańki mydlane, loteria fantowa, prowadzona przez PSP w Karolewie i krowa do dojenia. Ta ostatnia cieszyła się chyba największą popularnością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. 

                        Organizację festynu wspomogło również Koło Gospodyń Wiejskich z Wilczorudy, które serwowało bezpłatnie pyszne desery i ciasta oraz OSP Wilczoruda, która oprócz zapewnienia bezpieczeństwa również cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci.

                                                                                   (materiał zaczerpnięty ze strony Gminy Pniewy)

          • IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny KRUS

          •                Już po raz dziewiąty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje.

                        Honorowy patronat nad Konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współorganizatorem Konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy. Ponadto do współpracy przy organizacji Konkursu zaproszono: dyrekcje szkół podstawowych, jednostki samorządu terytorialnego i lokalne media.

                       Celem Konkursu jest promowanie bezpiecznych zachowań związanych z pracą i zabawą w gospodarstwie rolnym wśród najmłodszych mieszkańców wsi, a także popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

                        Rozstrzygnięcie konkursu gminnego nastąpiło w kwietniu 2019 roku w budynku Urzędu Gminy Pniewy. Komisja wyłoniła zwycięzców, wśród których znalazła się duża grupa uczniów z PSP w Ciechlinie:

            W kategorii I (klasy 0 - 3):

            I miejsce - Weronika Chądzyńska - klasa III

            II miejsce - Julia Kozłowska - klasa II

            III miejsce - Martyna Pater - Oddział Przedszkolny

            wyróżnienie - Angelika Chądzyńska - Oddział Przedszkolny

            W kategorii II (klasy IV - VIII):

            I miejsce - Agnieszka Wacyk - klasa IV

            wyróżnienie - Julia Grzeszczyk

                      Rozstrzygnięcie konkursu powiatowego odbyło się pod koniec kwietnia w budynku Starostwa Powiatowego w Grójcu.

                        Wyróżnienia otrzymały prace: Angeliki Chądzyńskiej w kategorii I i Julii Grzeszczyk w kategorii II.

                        Nauczycielkami nagrodzonych dziewcząt są: Henryka Opałka, Małgorzata Salamon, Teresa Wojtczak i Monika Łętowska. Gratulujemy wszystkim i życzymy nie mniejszych sukcesów w następnej edycji konkursu.

          • 20 Festiwal Pieśni Sakralnej w Grójcu

          •           31 maj 2019 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia w Grójcu odbył się jubileuszowy - 20 już Ogólnopolski Festiwal Pieśni Sakralnej. Jak co roku zgromadził on bardzo wielu wykonawców soliści, zespoły wokalne, schole i chóry) w kilku kategoriach wiekowych.

                        W tym roku reprezentacja PSP w Ciechlinie to solistka: Lena Krzemińska - wyśpiewała wyróżnienie piosenką Wioli Brzezińskiej " Odnajdę Cię" oraz 32 osobowy chór "Ciechlińskie Aniołki". Chór tak jak w roku ubiegłym zdobył wyróżnienie za piękne wykonanie dwóch utworów "Okaż mi Boże miłosierdzie" oraz "Wierzę w Ciebie Panie".

                        Opiekunami solistki i choru "Ciechlińskie Aniołki" byli: Henryka Opałka i Wojciech Ziółko.

                        GRAND PRIX 20. Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu - Złota Harfa - powędrowala na stałe do Archikatedralnego Chóru Męskiego "Cantores Minores" w Warszawie.

          • X Turniej Piłki Nożnej w Kruszewie

          • 24maja 2019 roku w PSP w Kruszewie odbył się IX Turniej Piłki Nożnej. W tym roku wystartowało 8 drużyn. Oto klasyfikacja końcowa:

             Miejsce I – PSP Belsk Duży

             Miejsce II – PSP Jeziora

             Miejsce III – PSP Goszczyn

             Miejsce IV – PSP Prace Małe

             Miejsce V – PSP CIECHLIN

             Miejsce VI – PSP Kruszew

            Miejsce VII - PSP Karolew

            Miejsce VIII - PSP Pamiątka

                        Drużyna PSP w Ciechlinie wystąpiła w składzie: Damian Burchacki, Patryk Gwiazda, Dominik Jankowski, Kamil Kamiński, Michał Sadowski i Kacper Starosta.

            Mecze rozegrane przez naszych zawodników:

            PSP Ciechlin - PSP Pamiątka : 0 - 0

            PSP Belsk Duży - PSP Ciechlin : 0 - 0

            PSP Goszczyn - PSP Ciechlin : 2 : 0

            PSP Ciechlin - PSP Kruszew : 0 - 0  (karne 6 : 5)

          • Festiwal Piosenki Religijnej w Kruszewie

          •           W tym roku Festiwal przeżywał swój dziesiąty jubileusz. Wydarzenie honorowym patronatem objął Wójt Gminy Pniewy Ireneusz Szymczak. Do udziału   zgłosiło się   14 placówek  w tym przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja.  Ogółem wzięło udział ok.180 uczestników. Regulamin konkursowy przewidywał występy solistów i zespołów w pięciu kategoriach wiekowych – od grup przedszkolnych do klas ósmych szkół podstawowych, gimnazjum a także – w tym roku po raz pierwszy – chórów szkolnych.

                       W festiwalowym jury zasiedli: Pani Agata Pyzel-Tondera – dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej „Nutka” w Warszawie, Ks. Krzysztof Kołakowski – rezydent Parafii Rembertów,  oraz Pani Iwona Kostaniak - nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Kruszewie. Dyplomy i nagrody rzeczowe takie jak książki, upominki, słodycze otrzymują wszyscy wykonawcy.

            Laureaci I, II i III zostają uhonorowani pamiątkowymi statuetkami.

                    Wszystkie nagrody i statuetki zostały ufundowane przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Pniewy.

                     W tym roku  zdobywcy I miejsca statuetki odebrali  podczas drugiego  dnia obchodów Święta Patrona i koncertu finałowego - 24 maja 2019 r. Nagrody wręczali między innymi: Pan Minister Marek Suski  - szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Wicewojewoda mazowiecki Pan Artur Standowicz, Pani Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, Wójt Gminy Pniewy Pan Ireneusz Szymczak, sekretarz Gminy Pniewy Pan Maciej Michalski, Pani Małgorzata Szymańczak – kierownik KRUS w Grójcu. W uroczystości brali też udział radni Gminy Pniewy, sponsorzy, rodzice, dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół oraz duchowni a wśród nich ks. kan. Krzysztof Mindewicz proboszcz parafii Rembertów, dziekan dekanatu tarczyńskiego, ks. kan. Wojciech Kołakowski proboszcz parafii Jeziórka, ks. dr Stanisław Kaczmarek były proboszcz parafii Rembertów i ks. Krzysztof Kołakowski rezydent parafii Rembertów.

                     Naszą szkołę godnie reprezentowali:

                        Oddzial Przedszkolny: Franciszek Płużyński, Chądzyńska Angelika, Grotowska Wiktoria, Dąbrowski Kacper, Pater Martyna, Pawlak Michał, Toporowski Igor z piosenką "Nie bój się mała dziecino"

                        Klasa I - II: Amelia Wąsiewicz, Kacper Wojtczak, Amelia Wojtczak, Martyna Szady, Emilia Kołacz, Maja Stawicka z piosenką "Kłosy zabielały na polach"

                        Klasa III - IV: Lena Krzemińska, Alicja Śmigowska, Karolina Śmigowska, Wiktoria Skarzyńska, Blanka Grzeszczyk, Klaudia Kołacz z piosenką "Pioseneczka" - III miejsce.

                        Klasa V - VI: Kacper Kołacz, Błażej Wąsiewicz, Sylwester Jabłoński, Mikołaj Wojtczak, Franciszek Szparaga, Dawid Bator z piosenką "Okaż mi Boże miłosierdzie" - II miejsce.

                        Klasa VII - VIII: Karolina Zgórzak, Aleksandra Matyjas, Natalia Kępień, Julia Grzeszczyk, Joanna Skarzyńska z piosenką "Wierzę w Ciebie Panie"

                        Oraz soliści:

            Amelia Wąsiewicz - klasa I z utworem "Chrystus Pan przyszedł na świat"

            Lena Krzemińska - klasa III z utworem "Odnajdę Cię" - I miejsce.

            Błażej Wąsiewicz - klasa VI z utworem "Chrystus Pan Boży Syn" - III miejsce.

            Karolina Zgórzak - klasa VIII z utworem "Panie"

            Wszyscy wymienieni od klasy I do klasy VIII plus: Aleksandra Wojtczak, Natalia Bielacka tworzyli chór, który zaśpiewał piosenkę "Okaż mi Boże miłosierdzie" - II miejsce.

                        Z solistami i zespołami pracowali: Wojciech Ziółko, Henryka Opałka, Małgorzata Salamon i Monika Łętowska.

          • Piknik Rodzinny w Ciechlinie

          •                24 maja 2019 roku na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie odbył się Piknik z okazji Dnia Mamy, Dnia Dziecka i Dnia Taty. Organizacją i przeprowadzeniem imprezy zajęli się Rodzice na czele z Przewodniczącą Rady Rodziców - panią Moniką Grzeszczyk. Pogoda dopisała. Rodzice - jak zawsze - na medal. Dzieci - zadowolone i "wybawione". Nic dodać , nic ująć!

                        O godzinie 900 pan Mariusz Berdyga rozpoczął I Turniej Szachowy w Ciechlinie. Wystartować mógł każdy, kto potrafił poradzić sobie z zasadami tej królewskiej gry. Zgłosiło się 11 odważnych.

                        W międzyczasie stanął namiot ze stołami zastawionymi ciastami i napojami przygotowanymi przez Mamy. Przy namiocie Tatusiowie rozstawili grilla i rozpoczęło się wielkie grillowanie. Nie mogło też zabraknąć chętnych do meczu piłki nożnej "Tatusiowie - Uczniowie", który tym razem zakończył się dość wyraźnym zwycięstwem Tatusiów (klasa VIII dzielnie walczyła w tym samym czasie na turnieju w Kruszewie).

                        Przez cały czas trwała nieustająca zabawa na tzw. "dmuchańcach" - ulubionych zabawkach młodszych dzieci (choć starsze też chętnie sobie pobaraszkowały na zjeżdżalni, statku oraz basenie z kulkami. Była również wata cukrowa i popcorn, a wszystko przy muzyce serwowanej przez pana Mirosława Salamona.

                        Największą frajdę, tak jak w ubiegłym roku, sprawili dzieciom strażacy z OSP w Wilczorudzie i OSP w Ciechlinie. Przyjechali bojowymi wozami na plac szkolny. Udostępnili je dzieciom, które praktycznie nie wychodziły z nich. Na zakończenie odbyła się tradycyjna kąpiel w pianie.

                        Po kilkugodzinnej zabawie w gronie rówieśników, ale także rodziców, babć i dziadków, wszyscy rozjechali się do domów. Do zobaczenia na kolejnym Pikniku za rok!

          • Kangur Matematyczny 2019

          •         21 marca 2019 - sala gimnastyczna w PSP w Ciechlinie. To dwudziesty szósty już rok, jak uczniowie naszej szkoły rozwiązują zadania matematyczne w ramach Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Tym razem z łamigłówkami matematycznymi i logicznymi zmierzyła się rekordowa - 37 osobowa grupa uczniów z klas II - VIII w czterech kategoriach wiekowych. Bardzo miło nam zakomunikować, że aż siedmioro uczniów zdobyło wyróżnienia: Przybylski Eryk i Rębalski Patryk z klasy III oraz Jankowski Michał, Blanka Grzeszczyk i Klaudia Kołacz z klasy IV w kategorii "Maluch",  Wojtczak Mikołaj z klasy VI w kategorii "Beniamin", a także Gabriela Wójcik z klasy VII w kategorii "Kadet". Wiktorii Pieczątkowskiej z klasy VIII zabrakło tym razem zaledwie 0,25 punktu do wyróżnienia.

                        Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnej edycji. Opiekunami przygotowującymi uczniów do konkursu byli: Teresa Wojtczak, Monika Łętowska oraz Andrzej Bień.

          • Grójbój 2019

          •         Czworo uczniów (dwie drużyny) reprezentowało Publiczną Szkołę Podstawową w Ciechlinie  podczas tegorocznego -  XXVI Konkursu Wiedzy o Grójcu i Regionie Grójeckim – Grójbój 2019. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Grójec – 600 lat lokacji miasta”. Łącznie w turnieju wystartowało 38 dwuosobowych zespołów z całego powiatu. Drużyny rozwiązywały test składający się z 52 pytań. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Sześć drużyn, które dostały się do finału zdobyły odpowiednio 48 i 47 punktów. O wielkim pechu mogą mówić  dziewczęta z Ciechlina, które poprawnie odpowiedziały na 46 pytań i zajęły ostatecznie 7 miejsce.  Do wielkiego finału zabrakło tylko jednego punktu. Ale i tak gratulujemy dzielnej postawy.

                    Publiczną Szkołę Podstawową w Ciechlinie reprezentowali: Wiktoria Pieczątkowska i Karolina Zgórzak z klasy VIII oraz Kacper Kołacz i Błażej Wąsiewicz z klasy VI. Opiekunem drużyn był pan Marcin Koch.

          • ARCHIDIECEZJALNY KONKURS BIBLIJNY IM. SŁUGI BOŻEGO KARD. AUGUSTA HLONDA

          • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z terenu Archidiecezji Warszawskiej i Archidiecezji Warszawsko - Praskiej.

            Organizatorem Konkursu jest:

            * Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej

            * Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego

            * Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

            * Fundacja „SŁOWO”

                        Konkursowi Biblijnemu Patronują:

            * Jego Ekscelencja ks. Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski

            * Jego Ekscelencja ks. abp Henryk Hoser – Biskup Warszawsko – Praski

            * Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński – Rektor UKSW

            * Urszula Furtak – Prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej w Polsce

                        Tegoroczny temat Konkursu to Dzieje Apostolskie.

            Celem Konkursu Biblijnego jest:

            1. Ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego indywidualnej lektury.

            2. Wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy.

            3. Promowanie osiągnięć uczniów i katechetów.

                        Finał Konkursu przeprowadza Centralna Komisja Konkursowa (CKK) powołana przez

            przewodniczącego CKK pana Jerzego Przybylskiego. Odbył się 13.03.2019 r. w Auli Jana Pawła II UKSW. 85 uczestników rozwiązywało arkusz zadań przygotowany przez przewodniczącego CKK w czasie 60 minut. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. 20 najlepszych uczniów otrzymało tytuł laureata.

                        Do finału centralnego zakwalifikowało się siedmioro uczniów z PSP w Ciechlinie. Sześcioro z nich pisało test: Wiktoria Pieczątkowska, Karolina Zgórzak, Dominik Jankowski, Aleksandra Matyjas, Kamil Kamiński i Natalia Kępień. Opiekunem była pani Monika Łętowska. 

                        Dla większości z nich to już kolejne spotkanie na finałowej rozgrywce tego niezwykle trudnego konkursu. W tym roku nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu (trojka laureatów), lecz wiedza i doświadczenie zdobyte w trakcie zmagań konkursowych na pewno zaprocentują w przyszłości. Gratulujemy wszystkim finalistom i dziękujemy za reprezentowanie szkoły i gminy w tak poczesnym miejscu.

          • Music-Dance w Kozienicach - sukces Leny Krzemińskiej

          •            W czwartek, 9 maja w Kozienickim Domu Kultury odbył się XXVI Konkurs Muzyczno-Taneczny MUSIC-DANCE, w kategoriach muzycznych. Zgłosiło się do niego 85 osób z powiatów: kozienickiego, radomskiego, lipskiego, zwoleńskiego, a dodatkowo w tym roku również z powiatów: białobrzeskiego i grójeckiego.

                     Wszystkich przybyłych powitała Aleksandra Sitnik z KDK, a konkurs poprowadziła Agnieszka Krynicka. Występy uczestników, w czterech kategoriach wiekowych i trzech kategoriach muzycznych, oceniało trzyosobowe jury w składzie: Andrzej Przybylski - muzyk, kierownik działu amatorskiego ruchu artystycznego w Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu; Wojciech Sałek - dziennikarz muzyczny w Radiu Plus Radom i Jerzy Skwarek - muzyk, zastępca dyrektora ds. programowych w MOK "Amfiteatr" w Radomiu. Komisja brała pod uwagę walory głosowe, technikę wykonania, dobór repertuaru, muzykalność, dykcję i ogólne wrażenie artystyczne.

                    W pierwszej części prezentowali się instrumentaliści, a następnie na scenie pojawili się soliści, duety i zespoły wokalne. Wszyscy po zakończonych występach otrzymywali dyplomy z podziękowaniami i buttony.

                        Prezentacje instrumentalne 6-9 lat:

            Wyróżnienie  Magdalena Stachurska – Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, opiekun: Andrzej Kisiel

                        Prezentacje instrumentalne 10-12 lat:

            I miejsce  Natalia Kosmowska – Piotr Markowski VOCAL STUDIO w Zwoleniu, opiekun: Piotr Markowski

            Wyróżnienie  Zespół perkusyjny: Anatol Stachurski i Mikołaj Kaniewski – Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, opiekun: Leszek Zelga

                        Prezentacje instrumentalne 13-15 lat:  Nie przyznano nagród i wyróżnień

                        Prezentacje instrumentalne 16-19 lat:  Nie przyznano nagród i wyróżnień

                        Śpiew solo 6-9 lat:

            I miejsce  Lena Krzemińska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciechlinie, opiekun: Wojciech Ziółko

            II miejsce  Barbara Balcerzak – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, opiekun: Ewa Izdebska

                        Duety i zespoły wokalne 6-9 lat: Nie przyznano nagród i wyróżnień

                        Śpiew solo 10-12 lat:

            I miejsce  Natalia Kosmowska – Piotr Markowski VOCAL STUDIO w Zwoleniu, opiekun: Piotr Markowski

            II miejsce  Zofia Dobrowolska – Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, opiekun: Agnieszka Dąbrowska

            III miejsce  Paulina Zagożdżon – Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, opiekun: Agnieszka Dąbrowska

                        Duety i zespoły wokalne 10-12 lat: Nie przyznano nagród i wyróżnień

                        Śpiew solo 13-15 lat:

            I miejsce (ex aequo)  Julia Michalska – Lipskie Centrum Kultury, opiekun: Piotr Markowski  i Oliwier Dębiński – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, opiekun: Piotr Markowski

            II miejsce (ex aequo)  Anna Wasińska – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, opiekun: Piotr Markowski i Klaudia Warda – Kuźnia Artystyczna MOK „Amfiteatr” w Radomiu, opiekun: Iwona Skwarek

            III miejsce (ex aequo)  Maja Bartold – Kuźnia Artystyczna MOK „Amfiteatr” w Radomiu, opiekun: Iwona Skwarek i Natalia Wilczek – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, opiekun: Piotr Markowski

            Wyróżnienie  Katarzyna Machniak – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pionkach, opiekun: Marcin Alot  Zofia Socha – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Radomiu, opiekun: Paulina Romaniuk, Jacek Bondaruk

                        Duety i zespoły wokalne 13-15 lat:

            I miejsce  Zespół: Michał Bielenda, Nikodem Woźniak i Emila Olszewska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Brzózie, opiekun: Konrad Kacprzyk

                        Śpiew solo 16-19 lat:

            I miejsce (ex aequo)  Patrycja Wołos – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, opiekun: Piotr Markowski i Jolanta Szymczyk – Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, opiekun: Agnieszka Dąbrowska

                        W najliczniej obsadzonej kategorii 13 - 15 lat wystąpiły również trzy kolejne wokalistki z PSP w Ciechlinie: Julia Grzeszczyk, Aleksandra Matyjas i Karolina Zgórzak. Ich występ na pewno można zaliczyć do udanych, lecz konkurencja tym razem była minimalnie lepsza.

                        Gratulujemy Lenie wygranej i dziękujemy wszystkim dziewczętom za godne reprezentowanie szkoły w Ciechlinie i gminy Pniewy w tym pięknym artystycznym wydarzeniu. Życzymy dalszych sukcesów.

          • VI Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Szkół Podstawowych w Szachach Szybkich

          •             4 kwietnia w Grójeckim Ośrodku Kultury odbyły się VI Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Szachach Szybkich. Jest to bardzo atrakcyjna forma rozgrywek szachowych, szczególnie dla młodych adeptów tej królewskiej gry. W ciągu 15 minut musi zostać rozegrana cała partia, co zmusza grających do ciągłej koncentracji i szybkich rozwiązań na szachownicy. Turniej jest widowiskowy i uczniowie chętnie biorą w nim udział.

                        W tym roku udział w Turnieju wzięła rekordowa liczba drużyn - aż 14 szkół (56 zawodników i zawodniczek). Po raz pierwszy wzięła w nim udział drużyna z PSP w Ciechlinie w składzie: Gabriela Wójcik, Patryk Gwiazda, Błażej Wąsiewicz i Sylwester Jabłoński pod opieką pana Mariusza Berdygi.

            I PSP nr 2 w Grójcu 
            II PSP w Częstoniewie 
            III PSP nr 2 w Warce

            IV PSP w Konarach
            V PSP we Wrociszewie
            VI PSP w Ostrołęce
            VII ZSP w Nowej Wsi
            VIII SP nr 1 w Warce
            IX PSP w Zaborowie
            X PSP w Błędowie
            XI PSP w Bikówku
            XII PSP w Ciechlinie
            XIII PSP nr 1 w Grójcu
            XIV PSP w Lesznowoli

                        Sędziowie:
            Agata Sadowska
            Mariusz Berdyga
            Adam Lasota

          • 18 Festiwal Piosenki Angielskiej w Grójcu

          •         Wszystkie kolory muzyki, obecni i dawni idole młodego pokolenia, różne rodzaje muzyki i wykonawcy z całego kraju – to wszystko mogliśmy zobaczyć i usłyszeć na scenie Grójeckiego Ośrodka Kultury dnia 3 kwietnia 2019r. Wtedy to, miał miejsce 18 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej.

                        Festiwal obchodził już osiemnaste urodziny i na brak prezentów w formie utalentowanych piosenkarzy nie mógł narzekać. Wysoki poziom wykonanych utworów zadowolił nie tylko jurorów, ale również publiczność. Zdaniem przewodniczącej jury, pani Ady Pośnik, już w fazie przesłuchań do finału, festiwalu można było oczekiwać wspaniałej uczty dla ucha. Organizatorzy imprezy: Grójecki Ośrodek Kultury, Liceum Ogólnokształcące im. P. Skargi w Grójcu oraz Szkoła Języków Obcych ‘ENGLINK’, zadowoleni są z faktu, że festiwal z roku na rok przyciąga uzdolnionych wokalistów, którzy swą pasją dzielą się z innymi. Tegoroczny temat: Kolory Muzyki – Idole, pozwolił na dobór repertuaru, w którym uczestnicy czuli się najlepiej. Udowodnili przy tej okazji, że muzyką można się nie tylko bawić, ale również czerpać z niej inspirację.

                      Jury festiwalu nie miało łatwego wyboru, ze względu na wyrównany poziom uczestników m.in. z Warszawy, Katowic, Radomia, Częstochowy, Łodzi, Dąbrowy Górniczej i oczywiście Grójca i okolic.

                        Główną nagrodę Grand Prix Festiwalu zdobyła Gabriela Kurzac za wykonanie, w fantastycznej aranżacji, utworu „Oops! I did it again” Britney Spears. Laureatami festiwalu w poszczególnych kategoriach zostali: kategoria 10-13 lat: Jagoda Rataj (Katowice), kategoria 14-16 lat: Gabriela Kurzac (Warszawa), kategoria powyżej 16 lat: Magdalena Figura (Radom). Nagroda publiczności powędrowała do Róży Fronczak (Grójec), a nagrodę specjalną wieloletniego przyjaciela festiwalu, p. Macieja Szlachety, otrzymała Martyna Zygadło (Częstochowa). Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na stronie internetowej Grójeckiego Ośrodka Kultury.

                        Podziękowania dla głównych sponsorów festiwalu: p. Dariusza Gwiazdy - Burmistrza Gminy i Miasta Grójec, p. Krzysztofa Ambroziaka - Starosty Powiatu Grójeckiego, p. Adama Jędrzejczyka - przewodniczącego Rady Rodziców przy grójeckim LO, wydawnictw Pearson, Oxford University Press i Macmillan. Tegoroczny festiwal odbywał się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Grójcu oraz Gminy Grójec. Patronów reprezentowali p. Paweł Siennicki oraz p. Jolanta Stykowska.

                        Dzięki zaangażowaniu młodzieży oraz wsparciu i motywacji ze strony ich opiekunów, przyjemność śpiewania idzie w parze z nauką języka angielskiego i nabywaniem pewności siebie. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku nie zabraknie uzdolnionych muzycznie wykonawców.                                                                                                 

                        Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestników, dziękujemy oraz zapraszamy do Grójca na kolejną edycję festiwalu już za rok.

                        PSP w Ciechlinie reprezentowała Julia Grzeszczyk z piosenką Adele. Nasza "etatowa" piosenkarka świetnie zaśpiewała bardo trudny interpretacyjnie utwór. Jesteśmy dumni z faktu, że znalazła się w tym doborowym gronie młodych wokalistek i wokalistów, śpiewających na niesamowicie wysokim poziomie.

          • Festiwal "O Złotą Nutkę"

          • W dniu 26.03.2019 r w Grójeckim Ośrodku Kultury przeprowadzony został X Ogólnopolski Festiwal Piosenki "O Złotą Nutkę". Patronat honorowy nad Festiwalem sprawowali: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec i Przewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu.

                        Komisja w składzie:

            - Małgorzata Mikuszewska - ekspert ds.. muzyki

            - Małgorzata Żabińska - ekspert ds. muzyki

            - Iwona Janus - Słuchaczka Autorskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Warszawie

            - Paweł BIBA Binkiewicz - muzyk z Grójca, showman i pasjonat muzyki

            - Grzegorz Rejer - Dyrektor GOK

            dokonala oceny występów wszystkich wykonawców. Oto jej werdykt:

                        Kategoria I - dzieci 7 - 9 lat

            I miejsce - Olga Skrzypczak z Kruszewa za "Małą smutną królewnę"

            II miejsce - Zofia Ściegienna z Łosienia za "Różowy tulipan" Wojdaka

            III miejsce - Lena Krzemińska z Ciechlina za "Zakochani są wśród nas" Majdaniec oraz Zofia Świder z Żyrardowa za "Serca dzwony i dzwonki" Bahamas

                        Kategoria II dzieci 10 - 13 lat

            I miejsce - Emilia Szcześniak z Łukowa za "Nie wierz mi nie ufaj mi" i Natalia Kosmowska z Opatkowic za "Małgośkę"

            II miejsce - Matylda Szklarska z Ostrowca Świętokrzyskiego za "Kasztany" i Wiktoria Dołżonek z Ostrowa Wielkopolskiego za "Pamięć"

            III miejsce - Antonina Ostrowska z Kruszewa za "Tak bym chciała kochać już" i Amelia Kaczmarczyk z Otwocka za "Taki cud i miód"

            Wyróżnienie - duet Kalina Cieśla i Pola Konarzewska z Zalesia Górnego za "Dwa serduszka cztery oczy"

                        Kategoria III - młodzież gimnazjalna

            I miejsce - Zuzanna Gołab z Teresina za "Miłość"

            II miejsce - Julia Nowak z Grójca za "Psalm dla Ciebie"

            III miejsce - Natalia Napiórkowska z Błędowa za "On tak ładnie kradnie"

                        Kategoria IV - młodzież szkół ponadgimnazjalnych

            I miejsce - Gabriela Kurzac z Katowic za "Boję się"

            II miejsce - Łukasz Piekarzewski z Warszawy za "Taki cud i miód"

            III miejsce - Julia Ksit z Żyrardowa za "Kiedy serce śpi"

            Wyróżnienie - kwartet z Żyrardowa za "Serce nie sługa"

            Grand prix - Julia Tłuczkiewicz z Ostrowca Świętokrzyskiego za "Echo słów"

                        Wszyscy uczestnicy otrzymali torby z gadżetami Grójca przekazanymi przez Gminę Grójec, kubkami z logo Festiwalu przygotowanymi przez GOK oraz napojami i słodyczami firmy Activ z Belska Dużego i Jedność z Grójca

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Z każdym dniem robi się coraz cieplej, co przypomina nam o zbliżającej się wiośnie. W marcu wypada zarówno wiosna kalendarzowa, jak i astronomiczna.

            Termin wiosny astronomicznej, w porównaniu do kalendarzowej, jest ruchomy. Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się w czwartek 21 marca. Tego dnia tradycyjnie następuje topienie (lub palenie) marzanny, która ma symbolizować odejście zimy. Tego dnia wypada także Dzień Wagarowicza oraz Światowy Dzień Lasu.

            Data astronomicznej wiosny jest ruchoma i w tym roku przypada na 20 marca. Tego dnia nastąpi tzw. równonoc wiosenna, czyli moment w którym dzień i noc będą miały równo po 12 godzin. Od 20 marca pora dnia zacznie się wydłużać, aż do nastania przesilenia letniego.

            Wiosnę określa się także na podstawie temperatur czy terminu wegetacji roślin. Klimatyczna wiosna to okres, w którym średnie dobowe temperatury nie spadają poniżej 5 stopni i nie są wyższe niż 15 stopni. Wiosna fenologiczna zaczyna się od kwitnienia przebiśniegów i krokusów, które są pierwszymi kwiatami zwiastującymi tę porę roku.  

            W naszej szkole jak co roku witamy Wiosnę krótkim pochodem z marzanną, zaśpiewaniem piosenki o wiośnie i spaleniem kukły na malutkim ognisku. Prawie zawsze mamy szczęście i choć na krótką chwilę pokazuje się nam słoneczko. Widząc ten niezaprzeczalny znak wiosennej pogody, wszyscy zadowoleni wracają do sal lekcyjnych, aby pilnie się ucząc oczekiwać z utęsknieniem nadejścia lata.

          • Tenis stołowy - finały gminne

          • 13 marca 2019 roku w PSP w Ciechlinie rozegrane zostały finały gminne w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych gminy Pniewy. Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

            Wśród dziewcząt, tak jak w roku ubiegłym najlepszymi okazały się zawodniczki z Jeziory wygrywając ze wszystkimi szkołami. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki  z Kruszewa. Trzecie miejsce zajęły dziewczęta z Ciechlina, a czwarte z Karolewa.

            Wśród chłopców najmocniejsi okazali się zawodnicy z Kruszewa, przed Jeziorą, Ciechlinem i Karolewem. Szczegółowe wyniki znajdziemy w zakładce Sport szkolny.

            Po pięciu konkurencjach Kruszew umocnił swoją pozycję w Pucharze Wójta z dorobkiem 88 punktów, wyprzedzając następną w kolejności Jeziorę - 68 punktów. Trzecie miejsce zajmuje aktualnie Ciechlin z 52 punktami, a stawkę zamyka Karolew z dorobkiem 36 punktów.

            Po rozegranych zawodach medale i pamiątkowe dyplomy wręczył w imieniu wójta gminy Pniewy - pana Ireneusza Szymczaka, sekretarz gminy Pniewy - pan Maciej Michalski.

            Ciechlin wystąpił w składzie: Joanna Skarzyńska, Gabriela Wójcik i Weronika Jankowska oraz Dominik Jankowski, Damian Burchacki i Błażej Wąsiewicz.

          • Konkurs polonistyczny: Świat przysłów i powiedzeń

          •        W dniu 12 marca 2019 roku w Grójeckim Ośrodku Kultury odbyła się 4. edycja konkursu wiedzy polonistycznej „ Świat przysłów i powiedzeń. Mądrej głowie dość dwie słowie”. 
                        I. Do konkursu zgłosiło się 36 uczniów z klas IV-VIII z: PSP nr 1 Grójec, PSP nr 3 Grójec, PSP Lesznowola, PSP Zaborów, PSP Ciechlin, PSP Lewiczyn, PSP Jeziora i PSP Goszczyn.

                        II. Organizator powołał Komisję w skład, której weszli poloniści:
            1. Ewelina Majewska – Przewodniczący, pomysłodawca i twórca kart konkursowych, 
            2. Justyna Krawczyk 
            3. Magdalena Knap 
            4. Małgorzata Binkowska

                        III. Uczestnicy rozwiązali test złożony z różnorodnych zadań z zakresu wiedzy o przysłowiach i powiedzeniach m.in. test wyboru, dopasowanie fragmentów przysłów, uzupełnienie brakujących wyrazów itd.

                        IV. Komisja dokonała sprawdzenia testów konkursowych .

                        V. Lista laureatów:

            I miejsce Oliwia Lewandowska Zaborów 91pkt
            II miejsce Joachim Wójcik Zaborów 88pkt
            II miejsce Paweł Dudek Zaborów 87pkt
            II miejsce Alicja Kalinowska Zaborów 85pkt
            III miejsce Paulina Mirkowska PSP nr 1 Grójec 73pkt
            III miejsce Aleksandra Smouch PSP nr 3 Grójec 73pkt
            III miejsce Nina Lechowska PSP nr 1 Grójec 75pkt
            Wyróżnienie Maja Kalita Lesznowola 70pkt
            Wyróżnienie Maciej Kozłowski PSP nr 2 Grójec 63pkt
            Wyróżnienie Kamil Rafał Lesznowola 66pkt
            Wyróżnienie Szymon Witczak Lewiczyn 65pkt
            Wyróżnienie Zofia Kosiorek PSP nr 1 Grójec 71pkt
            Wyróżnienie Dominika Radecka Goszczyn 63pkt
            Wyróżnienie Olga Mańk Jeziora 66pkt
            Wyróżnienie Dawid Zdort Lesznowola 69pkt

            Oliwia Lewandowska otrzymała tytuł MISTRZA WIEDZY POLONISTYCZNEJ 2019

                        VI. Fundatorem nagród książkowych dla uczestników był Grójecki Ośrodek Kultury.

                        VII. Gościem specjalnym konkursu był Pan Piotr Muldner-Nieckowski – polski pisarz, lekarz, językoznawca /frazeolog i leksykograf/, wydawca. Doktor nauk medycznych i doktor habilitowany nauk humanistycznych.

                        VIII. Wszyscy uczestnicy otrzymali oprócz Dyplomów, słowniki ortograficzne i słodkości z BMB Sp. z o.o. w Grójcu

                        Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy VII: Gabriela Wójcik, Julia Grzeszczyk, Joanna Skarzyńska i Natalia Krasowska, przygotowywane przez panią Ewę Białacką. Dziękujemy i życzymy powodzenia za rok.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie, Ciechlin 39
      • 48 669 00 22
      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie; Ciechlin 39; 05-652 Pniewy Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych