• Grójbój 2020/2021 - półfinały

          • XXVII Powiatowy Turniej Wiedzy o Grójcu i Regionie Grójeckim. Tegoroczny temat - W dworach grójeckich ziemian. Półfinał. Do finału wchodzą cztery najlepsze drużyny w kategorii kl. 5-6. Wśród finalistek znalazły się: Alicja Śmigowska i Martyna Szady z PSP w Ciechlinie.

            Kategoria 7-8 W tej grupie startowało 15 drużyn z całego powiatu grójeckiego! Do finału zakwalifikowało się 7, a wśród nich Michał Jankowski i Szymon Maliszewski również z PSP w Ciechlinie.

            Dziękujemy panu Marcinowi Kochowi świetnego przygotowania naszych dziewcząt i chłopców. Gratulujemy ogromnej wiedzy o naszym Regionie i życzymy powodzenia za tydzień w finale Turnieju.

          • Jesienne lekcje w szkole

          • Jesień to najpiękniejsza pora roku w naszej szkole. Dzięki różnorodnej roślinności, cały teren szkolny mieni się całą gamą pastelowych barw. Liście leżące pod drzewami dodają jeszcze uroku fantastycznym krajobrazom. Nie dziwi więc nikogo, że to właśnie 20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.

            Wpisując się w to święto, wiele lekcji w szkole poświęcone zostało właśnie tematyce jesiennej. Klasa III pod czujnym okiem pani Moniki Łętowskiej, układała kompozycje z liści znalezionych dookoła budynku szkolnego. Dzieci z oddziału przedszkolnego II, wykorzystując fachową pomoc starszych koleżanek z klasy VII wyklejały piękne wiewiórki zbierające orzechy. Dyrygowały wszystkim panie: Henryka Opałka i Katarzyna Byliniak.

            Uczniowie klasy VI wykorzystywali ostatnie godziny słonecznej pogody, aby dotlenić się i pograć w piłkę nożną.

            Największą niespodzianką była jednak wizyta niesamowitego gościa. Na korytarz szkolny przywędrował mieszkający przy szkole jeż. Widok tego przesympatycznego zwierzątka sprawił ogromną radość wszystkim, którzy mieli szczęście go zobaczyć. Po krótkiej chwili pan Mirosław Salamon delikatnie owinął jeża ręcznikiem i wyniósł na zewnątrz szkoły. Jeż zadowolony podreptał do swojej kryjówki.

            Myślę, że na kolejne takie ciekawe spotkania nie będziemy długo czekać. Zapraszamy więc do odwiedzania naszej strony i naszej szkoły jak najczęściej. Wojciech Ziółko

          • Zielona szkoła w Dusznikach Zdroju

          • 16 października 2021 roku uczniowie klas VIII z terenu gminy Pniewy (Ciechlin, Jeziora, Karolew, Kruszew) wyjechali na sześciodniową wycieczkę w najpiękniejszy rejon Gór Stołowych - do Dusznik Zdroju. Organizatorem i sponsorem tego wyjazdu były: Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminna Biblioteka Publiczna w Pniewach. Celem tej sześciodniowej wyprawy było poznanie piękna i bogatej historii Kotliny Kłodzkiej, a także integracja i powracanie do normalnego "po cowidowego" funkcjonowania w grupie.

            Pierwszy dzień - poniedziałek.

            Wyjeżdżamy z parkingu LOTOS Pniewy i jedziemy bezpośrednio do miejsca zakwaterowania w Domu Wczasów Dziecięcych "Wisła" w Dusznikach Zdroju. To jest nasza baza wypadowa na najbliższe dni. Po rozpakowaniu się i spotkaniu organizacyjnym wybieramy się na pierwszą wycieczkę górską - do Centrum Polskiego Biatlonu. Prowadzeni przez tutejszych wychowawców poznajemy historię tej dyscypliny sportowej.

            Drugi dzień - wtorek.

            Zwiedzanie Dusznik Zdroju (Park Zdrojowy, Dworek im. Fryderyka Chopina, kościół parafialny z niesamowitą amboną w kształcie wielkiej ryby i malutki, urokliwy ryneczek). Punktem kulminacyjnym były zajęcia edukacyjne w Muzeum Papiernictwa oraz "czerpanie papieru". Po obiedzie kolejna wycieczka górska - tym razem do schroniska PTTK "Pod Muflonem" nad Dusznikami.

            Dzień trzeci - środa.

            Ze względu na bardzo złą pogodę udaliśmy się do Osówki, aby poznać tajemnicze podziemne miasto - kompleks "Riese", a po polsku - "Olbrzym". W drodze powrotnej zwiedziliśmy śląskie Jeruzalem, czyli Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz Górę Kalwarię i Ruchomą Szopkę. Wieczorem wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach programowych prowadzonych przez wychowawców z DWD.

            Dzień czwarty - czwartek.

            Program na ten dzień był bardzo krótki, ale niesamowicie intensywny - całodzienny wypad w góry. Na początek pani Kasia Jasińska zabrała nas na "spacerek" po Błędnych Skałach, a następnie na "spacer" po Szczelińcu - najwyższym szczycie Gór Stołowych. Zdjęcia zamieszczone w galerii pokazują jakie niesamowite miejsca możemy znaleźć w naszych polskich górach. Przejścia pomiędzy skałami są tak niesamowite, że nawet zagraniczni reżyserzy przyjeżdżali kręcić tu niektóre sceny do swoich dzieł (Opowieści z Narnii, Władca Pierścieni). Szkoda tylko, że pogoda nie dopisała i nie dało się zobaczyć niesamowitej panoramy ze szczytu Szczelińca.

            Dzień piąty - piątek.

            Po atrakcjach poprzedniego dnia wszyscy potrzebowali trochę odpoczynku. Tego dnia wyruszyliśmy do Kudowy Zdroju, gdzie zwiedziliśmy centrum (z Pijalnią Wód), park zdrojowy i unikatową Kaplicę Czaszek w Czermnej. Po południu spędziliśmy czas na zajęciach sportowo - dydaktycznych w skansenie "Szlak Ginących Zawodów" w Czermnej.

            Wzięliśmy udział w dwóch lekcjach pokazowych: Garncarstwo i Kowalstwo. Zobaczyliśmy mnóstwo dawnych urządzeń rzemieślniczych i poznaliśmy zawody w których były używane. Zajadaliśmy się pysznym swojskim chlebem z masłem lub smalcem i ogórkiem kiszonym.

            Oglądaliśmy zwierzęta domowe i dzikie w mini zoo. Rozegraliśmy sportowe zawody międzyszkolne, które wygrali chłopcy z Jeziory przed mieszanymi drużynami kolejno z Ciechlina, Karolewa i Kruszewa. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez GKdsRPA w Pniewach. Zwieńczeniem pobytu w skansenie było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Po krótkim odpoczynku i wystrojeniu się - prawie wszyscy uczniowie poszli do sąsiedniego budynku na dyskotekę. Sądząc po zmęczeniu i zadowolonych minach - było fajnie.

            Dzień szósty - sobota.

            Dzień powrotu do domu został również spożytkowany w całości. Przejeżdżając przez Kłodzko, Otmuchów i Nysę, zajechaliśmy do Mosznej, gdzie podziwialiśmy jeden z najpiękniejszych w Polsce kompleks pałacowo - zamkowy rodziny Tiele Wincklerów.

            365 pokoi, 99 wieżyczek, Kolonie z Harry Potterem, Szkiełko i Oko dla detektywów, Księżniczki i rycerze - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla zwiedzających.

            O godzinie 18.30 szczęśliwie dotarliśmy do stacji LOTOS w Pniewach.

            Nad całością czuwał pan Dariusz Sańpruch z biura podróży DARTUR . Kierownikiem i jednocześnie wychowawcą zielonej szkoły była pani Renata Chmielewska z Karolewa, a wychowawcami: pani Katarzyna Koch i pan Tomasz Gajewski z Jeziory, pani Kinga Kowalska z Karolewa, pani Iwona Kostaniak i pani Ewa Stanisławiak z Kruszewa oraz pan Wojciech Ziółko z Ciechlina. Potężny autokar prowadził bezbłędnie pan Remigiusz.

            Dziękujemy wszystkim za pracę jaką włożyli, aby wyjazd był ciekawy i bezpieczny.

          • Wyróżnienie dla Leny Krzemińskiej

          • PROTOKÓŁ obrad komisji konkyrsowej

            XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „o Złotą Nutkę”

            W dniu 12.10.2021 roku w Grójeckim Ośrodku Kultury zorganizowany został XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki „O złotą nutkę”. Napłynęły 43 zgłoszenia, po przesłuchaniu nagrań demo i odrzuceniu niekompletnych, zakwalifikowano 26 uczestników, spośród których na Festiwal ostatecznie dotarło 22 finalistów.

            Komisja powołana przez Organizatora w składzie:

            1. Jan Zakrzewski — przewodniczący Komisji
            2. Janusz Szarlip
            3. Dariusz Borkowski-Thieu przesłuchała wszystkich uczestników i dokonała oceny wg następujących kryteriów:

             interpretacja prezentowanych utworów,  muzykalność,  ruch sceniczny,  ogólny wyraz artystyczny.

            Kategoria I — dzieci w wieku 6-7 lat:

            1. miejsce - Mateusz Kołodziej z Kątów za piosenkę pt. „Bądź moim natchnieniem”
            2. miejsce - Zuza Szymańska z Belska Dużego za piosenkę pt. „Baju baj, proszę Pana”

            Wyróżnienie - Kinga Rataj z Katowic za piosenkę pt. „Słoń to wielka frajda”

            Wyróżnienie - Hanna Wojtczak z Tarczyna „Piosenka o okularnikach”

            Kategoria II — dzieci w wieku 10-13 lat:

            1. miejsce — Karolina Siudyka z Dąbrowy Górniczej za piosenkę pt. „Opowiadaj mi tak”
            2. miejsce ex aequo — Weronika Kołodziej z Kątów za piosnkę pt. „Moje serce to jest muzyk” oraz Oliwia Gręzak z Wólki Domaszewskiej za piosenkę pt. „Cyrk nocą”
            3. miejsce — Julia Kępka z Grójca za piosenkę pt. „Być kobietą”

            Wyróżnienie - Lena Krzemińska z Ciechlina za piosenkę pt. „Dni, których nie znamy”

            Kategoria III — młodzież w wieku 14-16 lat:

            1. miejsce — Weronika Nowicka z Góry Kalwarii za piosenkę pt. „Moje jedyne marzenie”
            2. miejsce ex aequo — Natalia Królik z Warszawy za piosenkę pt. „Jej portret” oraz Wiktoria Siudyka z Dąbrowy Górniczej za piosenkę pt. „Po tamtej stronie marzeń”
            3. miejsce - Natalia Napiórkowska z Dąbrówki Nowej za piosenkę pt. „Jesienny Pan” Wyróżnienie - Amelia Brzezińska z Tarczyna za piosenkę pt. „Mein jidishe mame” Kategoria IV — młodzież w wieku 17-18 lat

            I miejsce — Helena Mallaci Mercurio z Jasieńca za piosenkę „Co mi Panie dasz”

            Wyróżnienie - Aleksandra Zgórzak z Jasieńca za piosenkę pt. „Nic nie może wiecznie trwać'

            Wyróżnienie - Karolina Zgórzak z Jasieńca” za piosenkę pt. „Radość najpiękniejszych lat”

            GRAND PRIX FESTIWALU - Klaudia Łacka z Niska za piosenkę „Sposób na panów”.

            Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem „Polskie przeboje lat 70-tych”. Fundatorem nagród był Grójecki Ośrodek Kultury. Laureaci otrzymali statuetki ze „Złotą Nutką” i nagrody rzeczowe. Natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za uczestnictwo.

            Ogromne gratulacje dla Leny i powodzenia w kolejnych konkursach.

          • Biegi przełajowe - Jeziora 2021

          • XVIII Biegi Przełajowe im. Tadeusza Małeckiego w Jeziorze

                        30 września 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorze, odbyły się biegi przełajowe.

                        Ze względu na ograniczenia pandemiczne, na zawody przybyli zawodnicy tylko z czterech gminnych szkół podstawowych: Ciechlina, Jeziory, Karolewa i Kruszewa. Prawie setka biegaczy pojawiła się na starcie w pięciu kategoriach wiekowych.

                        Jak co roku była odpowiednia oprawa zawodów. Wszyscy uczestnicy otrzymali gorący poczęstunek i spróbowali ciasta upieczonego przez rodziców. Zwycięzcy w różnych kategoriach wiekowych otrzymali atrakcyjne nagrody, medale i dyplomy. Opiekunowie otrzymali pamiątkowe statuetki. Nagrody wręczali; Wójt Gminy Pniewy - pan Ireneusz Szymczak, pani Anastazja Małecka i Dyrektor PSP w Jeziorze - pan Tomasz Gajewski.

                        Wyniki najlepszych biegaczy ze szkół gminy Pniewy dostępne są w tabeli w zakładce Sport.

                        Bardzo dobrze pobiegli w tych zawodach reprezentanci PSP w Ciechlinie walczący o punkty do Pucharu Wójta. Miejsca na podium zajęli: Joanna Skarzyńska (rocznik 2008) - I miejsce, Liliana Wojtczak (rocznik 2008) - II miejsce, Szymon Krzyżanowski (rocznik 2009) - II miejsce, Mikołaj Tomaszewski (rocznik 2010) - II miejsce oraz z rocznika 2010: Grzegorz Pawlak - III miejsce. Tuż za podium - na czwartych miejscach uplasowali się: Martyna Pater (rocznik 2012), Julia Wierzbicka (rocznik 2009), Karolina Pieczątkowska (rocznik 2008), Szymon Maliszewski (rocznik 2008) oraz Natalia Bielacka (rocznik 2007). Pozostali nasi zawodnicy i zawodniczki: Aleksandra Orzeszek, Amelia Wąsiewicz, Franciszek Płużyński, Igor Toporowski, Filip Jankowski, Maria Socha, Amelia Wojtczak, Martyna Szady, Jan Bielacki, Agnieszka Wacyk, Maja Starosta, Michał Wojtczak, Zofia Socha i Jakub Chojnacki również zajmowali miejsca punktowane, dzięki czemu uzbieraliśmy 129 punktów. Dało nam to w końcowym rozrachunku II miejsce w Pucharze Wójta. Pierwsze miejsce - 210 punktów - PSP w Kruszewie, III miejsce - 127 punktów - PSP w Jeziorze i IV miejsce - 68 punktów - PSP w Karolewie.

             

          • Święto Pieczonego Ziemniaka

          • Oda do ziemniaka

            Gdy cię widzę Ziemniaczku, mój żołądek się raduje.

            Dla mnie wśród warzyw to Ty triumfujesz.

            Czy to obiad, czy śniadanie, zawsze zjadam z ciebie danie.

            Tyś pyszniutki w każdej formie, nikt nie zjada ciebie w normie.

            Ty się nigdy nam nie znudzisz, chęć do życia w ludziach budzisz.

            Znanyś jest na całym świecie. Za co? Wszyscy tutaj dobrze wiecie.

            Z ciebie placki, frytki, no i baba, każdy je i nic nie gada.

            Do setek dań jesteś stworzony, Ciebie wielbią wszystkie żony.

            W zupie każdej się znajdujesz i w jej składzie triumfujesz.

            Gdy Cię człowiek skonsumuje, to i humor dopisuje.

            Ważną rolę w nas odgrywasz, białko i witaminy w sobie skrywasz.

            Wzmacniasz serce, lekko się trawisz, każdy sportowiec zawsze o tym prawi.

            Odmian wiele masz swej rasy, nie wymagasz pierwszej klasy.

            Tylko raz cię opleć trzeba, a wyrośniesz aż do nieba.

            Miejsce pierwsze jest Ci dane, jadło przez nas polecane.

            A twój kolor złociuteńki, niechaj dalej budzi wdzięki.

            Pamiętaj więc rolniku młody, by powiększyć swe zagrody.

            Sadzić wiele, kopać licznie i obierać w koło ślicznie.

             

            Andrzej Kryński kl. II Technikum Rolnicze w Ostrożanach

            Już od kilku lat klasy I - III i Zerówka poświęcają jeden dzień września na propagowanie chyba najpopularniejszego w Polsce warzywa - ziemniaka. Święto Pieczonego Ziemniaka stało się już tradycyjnym wydarzeniem w naszej szkole. Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego, starają się poznawać genezę tej skromnej bulwy, która niejedną nację wybawiła od klęski głodu. Od kilku stuleci króluje na stołach zarówno bogatych, jak i biednych, przyrządzana na setki różnych sposobów. Jednak najlepiej zawsze smakuje upieczony w żarze ogniska na gorąco, z odrobiną soli i masełka. Mniammmm…

            Również w tym roku tradycji stało się zadość. Po dwóch godzinach lekcji tematycznie związanych z ziemniakiem, nadszedł czas na punkt kulminacyjny - konsumpcję cieplutkich i pachnących ogniskiem pyszności. Sposób pieczenia trochę się zmienił. Nasze babcie i dziadkowie, a nawet rodzice, nie mieli do dyspozycji folii aluminiowej. Niemniej frajda pozostała taka sama, co można zaobserwować na zdjęciach, do obejrzenia których, serdecznie zapraszamy.

            Wychowawcy: Henryka Opałka, Katarzyna Byliniak, Wioleta Wacyk, Małgorzata Salamon i Monika Łętowska oraz "operator ogniska" i naczelny "pieczomistrz" - pan Mirosław Salamon.

          • Autobusy - wrzesień 2021

          • Przekazuję Państwu najnowsze dane dotyczące dojazdów i odjazdów autobusów przy szkole. Każdy kto będzie chciał wykorzystać ten środek lokomocji powinien do 15 każdego miesiąca zgłosić się do dyrektora szkoły w celu zamówienia biletu miesięcznego. W międzyczsie można bilet jednorazowy kupić u kierowcy autobusu. Autobus szkolno - kursowy jest współfinansowany przez Gminę Pniewy i nie dojeżdża do Grójca.

             

            Autobus szkolno-kursowy - dojazd do szkoły na godz. 815

            Od Jeziórki przez - Osieczek - Teodorówka - Wilczoruda-Parcela - Cychry - Wiatrowiec - Ciechlin Szkoła (przystanek przy sklepie) - w kierunku Wilczorudy

             

            Autobus kursowy - dojazd do szkoły na godz. 812

            Z Grójca - Jeziora - Jeziórka - Osieczek - Teodorówka - Wilczoruda - Ciechlin Szkoła (przystanek przy sklepie) – w kierunku Machnatki

             

            Autobus kursowy - odjazd 1250

            Od Machnatki - Ciechlin Szkoła (przy pomniku) - Wiatrowiec - Cychry - Wilczoruda- Parcela - Teodorówka - Osieczek - Jeziora – do Grójca

             

            Autobus szkolno-kursowy - odjazd 1340

            Od Wilczorudy - Ciechlin Szkoła (przed sklepem) - Wiatrowiec - Cychry - Wilczoruda-Parcela - Teodorówka - Przęsławice

             

            Autobus kursowy - odjazd 1507

            Od Machnatki - Ciechlin Szkoła (przystanek przy sklepie)- Wilczoruda - Teodorówka - Przęsławice - Grójec

             

            Autobus szkolno-kursowy - odjazd ok. 1530 (wtorek, środa, piątek)

            Od Wilczorudy - Ciechlin Szkoła (przed sklepem) - Wiatrowiec - Cychry - Wilczoruda-Parcela - Teodorówka - Osieczek – Dąbrówka – Jeziórka

             

            Autobus szkolno-kursowy - odjazd ok. 1545 (poniedziałek, czwartek)

            Od Wilczorudy - Ciechlin Szkoła (przed sklepem) - Wiatrowiec - Cychry - Wilczoruda-Parcela - Teodorówka - Osieczek – Dąbrówka - Jeziórka

             

          • Procedura pracy szkoły od 1 września 2021

          • Zarządzenie Nr 10/2021

            Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie

            z dnia 30 sierpnia 2021 r.

            w sprawie kontynuacji procedury organizacji pracy w szkole w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

             

            Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 1, 3, 6 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) oraz w oparciu o przepisy:

            - Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.);

            - Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.);

            - Rozporządzenia MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.);

            - Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 410 ze zm.);

              - Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

              - Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  Dz.U. z 2021 poz. 1525

              - Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

            Dz.U. z 2021 poz. 1519
            - Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 20 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  Dz.U. z 2021 poz.1343

            - Wytyczne dla przedszkoli i szkół wskazane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2020 r. aktualizowane na bieżąco;

            zarządzam, co następuje:

            §1.

            - Niniejszym wprowadzam kontynuację „Procedury organizacji pracy w szkole w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2”, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia;

            - Procedurę czyszczenia zabawek stanowiącą załącznik nr 2 do zarządzenia;

            - Procedurę nauczania na odległość w razie czasowego zawieszenia zajęć stacjonarnych stanowiącą załącznik nr 3 do zarządzenia;

            §2.

            Procedura, o której mowa w ust. 1 pkt 1 obowiązuje wszystkich pracowników, uczniów oraz rodziców, których dzieci będą korzystać z zajęć lub opieki w szkole.

            §3.

             Traci moc zarządzenie z dnia 28 sierpnia 2021 roku w sprawie wprowadzenia procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2"

             

            Procedura organizacji pracy

            Publicznej Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie od 1 września 2021 r.

            i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców, opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego

             

            I. Cel

            Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych aby ograniczyć zakres rozprzestrzeniania się wirusa.

            II. Zakres procedury

            Procedurę należy stosować w Publicznej Szkole Podstawowej im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie.

            III. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury

            Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Kamińskiego  w Ciechlinie.

            IV. Postanowienia ogólne

            1. Procedurę należy stosować na terenie całej placówki szkolnej.

            2. Do szkoły może przychodzić tylko:

            a) uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,

            b) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie,

            c) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji

            w warunkach domowych.

            3. Uczeń może być przyprowadzany do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.

            4. Przez objawy o których mowa w pkt. 2a) i pkt. 3) rozumie się:

             podwyższoną temperaturę ciała,

             ból głowy i mięśni,

             ból gardła,

             kaszel,

             duszności i problemy z oddychaniem,

             uczucie wyczerpania,

             brak apetytu.

            5. Należy ograniczyć na terenie szkoły przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest

            niezbędna zobowiązać do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

            6. Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w wyznaczonych przez

            dyrektora miejscach.

            7. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz z objawami

            wskazującymi na infekcję dróg oddechowych, o których mowa w pkt. 4).

            8. Dopuszczalne jest wchodzenie do przestrzeni wspólnej (korytarz na parterze) opiekunów odprowadzających dzieci z zachowaniem zasady 1 opiekun na ucznia/uczniów przy zachowaniu dystansu społecznego od kolejnego opiekuna i pracownika szkoły min, 1,5 m.

            9. Wychowawcy klasy/grupy ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia.

            10. W przypadku pracowników powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy podwyższonego ryzyka, w miarę możliwości, należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia, tj. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych.

             

            V. Higiena i dezynfekcja

            1. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych

            standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

            2. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu

            i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Rekomendowane jest noszenie maseczek

            w przestrzeniach ogólnodostępnych.

            3. Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy

            dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.

            4. Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr. W przypadku wykorzystania innych

            termometrów niż bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

            5. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza

            w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów i pomieszczeń.

            6. Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym

            przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.

            7. Przed wejściem do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja

            o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściu (Załącznik nr 1 do procedury – Instrukcja mycia rąk i instrukcja dezynfekowania rąk).

            8. Przed wejściem do budynku szkoły i szatni umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk.

            9. Przy wejściu do szkoły umieszczone są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych (Załącznik nr 2 do procedury - wykaz numerów kontaktowych).

            10. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.

            11. W przypadku korzystania przez uczniów lub pracowników szkoły z rękawic jednorazowych, maseczek jednorazowych należy je wrzucać do wyznaczonego pojemnika lub miejsca do ich wyrzucania zgodnie z wytycznymi GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytycznews-

            postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/

            12. Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

             

            VI. Organizacja pracy szkoły

            1. W razie objęcia powiatu strefą żółtą, zapewnia się taką organizację pracy szkoły, która ograniczy gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły oraz uniemożliwi częstą zmianę pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

            2. W wypadku zwiększenia zagrożenia dopuszcza się możliwość zmiany czasu prowadzenia zajęć edukacyjnych, jednak nie krócej niż 30 min. I nie dłużej niż 60 min., zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.

            3. W klasach I-III przerwy organizuje nauczyciel adekwatnie do potrzeb uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 min.

            4. W celu umożliwienia zachowania dystansu społecznego dopuszcza się możliwość zmiany czasu przerw między zajęciami w klasach IV-VIII.

            5. Zaleca się organizację przerw dla uczniów w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

            6. Sale lekcyjne oraz części wspólne należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.

            7. Unika się organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustala się bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć. Zachowujemy dystans 1,5 metra od uczniów z innych klas.

            8. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce (półce).

            9. Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.

            10. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.

            11. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe w świetlicy szkolnej lub, jeśli istnieje taka

            konieczność w innych salach dydaktycznych.

            12. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę, szczególnie przed przyjęciem wychowanków.

            13. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe są wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

            14. Korzystanie z biblioteki szkolnej możliwe jest na określonych przez dyrektora szkoły

            zasadach, uwzględniających dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów

            wypożyczanych w bibliotece.

            15. Korzystania z gabinetu logopedy i gabinetu pedagoga możliwe jest na określonych przez dyrektora szkoły zasadach w porozumieniu z odpowiednio:

            pielęgniarką środowiskową oraz świadczeniodawcą usług stomatologicznych, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

             

            VII. Przygotowywanie i wydawanie posiłków

            1. Korzystanie z dystrybutorów wody przez uczniów odbywa się pod nadzorem opiekuna i zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego

            zamieszczonymi na stronie: https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-wplacowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/

            2. Wprowadzone są zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników obsługi, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy (1,5m), a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej oraz płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.

            3. Szczególną uwagę zwracamy  na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

            4. Posiłki wydawane będą w systemie zmianowym. Czyszczenie blatów stołów i ławek po każdej grupie.

            5. Jeśli nie jest możliwa organizacja spożywania posiłku zgodnie z pkt. 4, dopuszcza się możliwość spożywania posiłków przez uczniów w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.

            6. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.

            7. Ze stołówki należy usunąć zbędne dodatki, tj. firanki w oknach, pojemniki na cukier, wazoniki, pudełka na serwetki.

            8. Dania powinny być wydawane przez osobę do tego wyznaczoną.

            9. Dopuszcza się dostarczenie przez firmy cateringowe posiłków w pojemnikach zbiorczych a następnie rozdzielenie ich na talerze i sztućce wielorazowe znajdujące się na wyposażeniu szkoły tylko w sytuacji, kiedy naczynia i sztućce zostaną umyte zgodnie z zaleceniami w pkt. 6.

             

            VIII. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.

            1. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu (sala nr 14) lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości.

            2. Dziecko znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez dyrektora

            szkoły.

            3. Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:

             jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić

            rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) i przypomnieć

            o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,

             jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania ze

            szkoły.

            4. Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.

            5. Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek

            poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.

            6. Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący (Wójta Gminy) o podejrzeniu zakażenia ucznia.

            7. Rodzice dzieci z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.

            8. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.

            9. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący (Wójta Gminy) o zaistniałej sytuacji.

            10. Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

            11. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.

             

            IX. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

            1. Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, który podejmuje następujące działania:

            a) kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia - sala nr 14 (unikając kontaktu z innymi osobami),

            b) zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,

            c) do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,

            d) o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły.

            2. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.

            3. Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.

            4. W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1).

            5. Pracownicy z objawami choroby, o których mowa dziale IV pkt. 4 nie mogą przychodzić do pracy.

            6. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.

            7. Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

            8. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.

             

            X. Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie

            1. Definicja KONTAKTU obejmuje:

            a) każdego pracownika szkoły/rodzica/opiekuna prawnego ucznia pozostającego w

            bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,

            b) rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,

            c) każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.

            2. Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:

            a) pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie

            samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan

            zdrowia,

            b) poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,

            c) jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) - należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            3. Pozostali pracownicy szkoły nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków

            ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddani zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.

            4. Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi.

             

            XI. Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły

            1. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu placówki/ zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.

            2. Dyrektor szkoły o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący (Wójta Gminy) i kuratora oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty.

            3. W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły zobowiązany jest do

            stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

            4. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.

            5. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba

             

            XII. Postanowienia końcowe

            1. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów (wymienionych w części IV pkt.4) bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Grójcu ul. Mogielnicka 67; 05-600 Grójec

            kontakt:

             Infolinia dla obywatela ws. kwarantanny i zdrowia - 222 500 115,

             Numer informacyjny czynny w godz. 8:00 -16:00 - 696 045 846

             Adres email: grojec@psse.waw.pl

            2. Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego.

             

            Zasady organizacji zadań PSP w Ciechlinie związane z możliwością czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z COVID-19, w tym zasady organizacji zajęć z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość

             

            1. Na początku roku szkolnego, nie później niż do 15 września, przeprowadzane będzie badanie dotyczące dostępu uczniów i nauczycieli do infrastruktury informatycznej, oprogramowania
              i internetu.
            2. Technologie informacyjno – komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji zajęć w trybie pracy zdalnej to w szczególności: dziennik elektroniczny Librus Synergia i platforma MS Times. Do prac dodatkowych istnieje możliwość wykorzystania innych komunikatorów po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicem oraz uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. Warunek podstawowy - każdy uczeń musi mieć równy dostęp do informacji.
            3. Zasady bezpiecznego uczestnictwa uczniów w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:
            1. uczniowie otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform,
            2. nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom,
            3. należy logować się przy użyciu prawdziwego imienia i nazwiska,
            4. nie należy utrwalać wizerunku osób uczestniczących w zajęciach,
            5. należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł,

             

            1. Zasady bezpiecznego uczestnictwa nauczycieli w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:
            1. nauczyciele otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych
              platform,
            2. nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom,
            3. należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł,
            4. pozostałe zasady obowiązujące nauczycieli i innych pracowników zawarte są w
              prawie wewnątrzszkolnym,

             

            1. Uczniowie mogą korzystać m. in. z podręczników, zeszytów ćwiczeń, książek, e-podręczników, audycji, filmów i programów edukacyjnych oraz innych materiałów poleconych i sprawdzonych przez nauczyciela.
            2. Nauczyciele na bieżąco mogą zgłaszać potrzebę modyfikacji programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania, nie naruszając podstawy programowej.
            3. Nauczyciele i rodzice mogą na bieżąco zgłaszać potrzebę modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego.
            4. Nauczyciele zobowiązani są do planowania tygodniowego zakresu treści nauczania ze szczególnym uwzględnieniem:
            1. równomiernego obciążenia uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
            2. zróżnicowania zajęć w każdym dniu,
            3. możliwości psychofizycznych uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
            4. łączenia przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
            5. ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć,
            6. konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć
            1. Nauczyciel potwierdza uczestnictwo uczniów w zajęciach odnotowując obecność/nieobecność w dzienniku elektronicznym. Sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów określa Statut szkoły.
            2. W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych nauczyciele będą zobowiązani do prowadzenia konsultacji w wymiarze co najmniej 30 minut tygodniowo. W sytuacji zawieszenia zajęć w poszczególnych oddziałach decyzje o terminach konsultacji będą podejmowane na bieżąco. Informacja o formie i terminach konsultacji będzie przekazywana rodzicom za pomocą dziennika elektronicznego.
            3. W trakcie pracy zdalnej monitorowanie postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy
              i umiejętności uczniów, w tym również informowanie uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach odbywa się z zachowaniem następujących zasad:
            1. Przestrzeganie postanowień Statutu w zakresie oceniania,
            2. Formy monitorowania postępów uczniów i weryfikacji ich wiedzy i umiejętności dostosowuje się do specyfiki przedmiotu oraz możliwości organizacyjno-technicznych uczniów i nauczycieli,
            3. o zmianach w sposobie oceny osiągnięć edukacyjnych uczniów nauczyciele informują uczniów i ich rodziców za pomocą dziennika elektronicznego.
            1. W trakcie pracy zdalnej:
            1. zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej są realizowane w porozumieniu
              z rodzicami uczniów, o ile organ prowadzący szkołę nie podejmie innej decyzji,
            2. zajęć rewalidacyjno-wychowawczych są realizowane w porozumieniu z rodzicami,
            3. informacje o sposobie realizacji indywidualnego nauczania, indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego będą przekazywane na bieżąco,
            4. Za koordynowanie współpracy między nauczycielami, uczniami i rodzicami odpowiadają wychowawcy klas,
            5. Pedagog szkolny koordynuje zadania dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz pracy wychowawczo-profilaktycznej,
          • Rozpoczynamy rok szkolny 2021/2022

            • Na początek kilka ważnych ogłoszeń i informacji:
              • Zajęcia karate w poniedziałki o godzinie 15.00
              • Gimnastykę z elementami korektywy w Oddziałach Przedszkolnych prowadzi p. Aleksandra Chyziak 
              • Rytmikę w Oddziałach Przedszkolnych prowadzą wychowawcy - jedna godzina zajęć w tygodniu
              • Młody Odkrywca - jedna godzina zajęć w tygodniu w OP2 - prowadzi p. Henryka Opałka
              • Mały Artysta - jedna godzina zajęć w tygodniu w OP1 - prowadzi p. Aleksandra Opałka
              • Język angielski zajęcia raz w tygodniu - OP1 i OP2 - prowadzi pani Aleksandra Opałka
              • Przestrzegamy ściśle zaleceń GIS, MZ, MEN i procedur wewnętrznych związanych z epidemią SARSCoV-2, ale nie panikujemy.
              • Do odwołania – zakaz poruszania się po budynku szkoły rodziców i innych osób, za wyjątkiem obszaru szatni. Wszyscy poruszamy się w maseczkach.
              • Pracujemy na dzienniku elektronicznym – LIBRUS SYNERGIA. Kody uczniów i opiekunów są takie same jak w roku ubiegłym.
              • Przygotowana jest platforma MS Times, w razie zawieszenia zajęć stacjonarnych. Lekcje będą się odbywać zdalnie (przez dziennik Librus i online) w godzinach zgodnych z tygodniowym rozkładem zajęć.
              • Skrocony przydział wychowawstw i zajęć dla nauczycieli:

            - OP1          - Aleksandra Opałka, Małgorzata Pieczątkowska – s. nr 1

            - OP2          - Henryka Opałka, Katarzyna Byliniak - s. nr 13

            - klasa III    - Monika Łętowska - s. nr 5

            - klasa II     - Małgorzata Salamon – s. nr 8

            - klasa I      - Wioleta Wacyk – s. nr 2

            - klasa IV    - Ewa Białacka - s. nr 17

            - klasa V     - Ewa Białacka - s. nr 17

            - klasa VI    - Aleksandra Chyziak – s. nr 11

            - klasa VII   - Andrzej Bień – s. nr 3

            - klasa VIII  - Wojciech Ziółko - s. nr 16

            - religia                                                     - Leszek Bojaczuk (klasy: I, II, IV, V, VI i OP2),                                                                  - Monika Łętowska (klasy: III, VII, VIII)

            - wychowanie fizyczne                             - Leszek Bojaczuk (klasy: IV-V, VI, VII

                                                                             - Wojciech Ziółko (klasa VIII)

            - logopeda                                                - Martyna Brzezińska - Okrój

            - j. angielski            OP1 i OP2                - Aleksandra Opałka

            - j. rosyjski                                               - Natalia Cerkiewicz

            - fizyka                                                     - Danuta Kazała

            - historia, WOS, EdB                               - Marcin Koch

            - chemia, przyroda, biologia                    - Bożena Matyjasiak

            - informatyka, kółko informatyczne          - Anna Górecka

            - zajęcia korekcyjno - kompensacyjne    - Wioleta Wacyk

            - wychowanie do życia w rodzinie           - Wojciech Ziółko

            - plastyka                                                 - Małgorzata Salamon

            - muzyka, j. angielski, gimnastyka OP     - Aleksandra Chyziak

            - technika                                                 - Wioleta Wacyk

            - matematyka, geografia                          - Andrzej Bień

            - j. polski                                                  - Ewa Białacka

            - pedagog, nauczyciel wspomagający, doradztwo zawodowe    - Katarzyna Byliniak

             

             

          • WYPRAWKA 300+

          • KOMUNIKAT

            Urząd Gminy Pniewy wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pniewach informują, że:

            w dniu: 12 sierpnia 2021 r.

            w godzinach 900-1400

            w budynku Urzędu Gminy Pniewy na Sali obrad Rady Gminy, Pniewy 2, 05-652 Pniewy, otwarty będzie Punkt Mobilny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektoratu w Grójcu.

            Pracownik ZUS w Grójcu zakładał będzie konta dla osób mających trudności ze złożeniem świadczeń „Dobry start” (300+) w wersji elektronicznej na PIJE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych).

            Po założeniu konta na PUE ZUS osoba będzie mogła samodzielnie po zalogowaniu się na stronie: https://www.zus.pl/pue wypełnić wniosek o świadczenie 300+ w domu.

            W przypadku trudności w obsłudze urządzeń z dostępem do Internetu osoby po założeniu konta na PIJE ZUS otrzymają pomoc od pracowników ośrodka pomocy w złożeniu odpowiedniego wniosku o świadczenie „Dobry start”

            By skorzystać z pomocy pracowników ośrodka w złożeniu wniosku w dniu 12 sierpnia 2021 r. naležy wziąć ze sobą: - swój dokument tożsamości — dowód osobisty;

            • dane dzieci (PESELe oraz nazwy i adresy szkół);
            • numer rachunku bankowego, na który mają być przelane środki;
            • adres email (w przypadku jego braku pracownicy ośrodka pomogą go założyć).

            ZAPRASZAMY WSZYSTKIE OSOBY ZAINTERESOWANE POMOCĄ DO URZĘDU GMINY PNIEWY W DNIU 12 SIERPNIA 2021 R.

            Sporządził: Rafał Gaik

          • Wyprawka dla Oddziałów Przedszkolnych

              • WYPRAWKA

                OP1 - trzy i czterolatki

                • Ubrania na przebranie (bluzka, spodnie, majtki, skarpetki) spakowane w podpisany worek
                • Buty na zmianę (łatwo zakładające się, najlepiej na rzepy)
                • MALUTKI, PODPISANY ręczniczek do wycierania rąk (z zawieszką)
                • Kubek, szczoteczka i pasta do mycia zębów (kubek i szczoteczka podpisane niezmywalnym pisakiem)
                • Mydło w płynie
                • 2 pudełka wyciąganych chusteczek higienicznych
                • 1 opakowanie chusteczek nawilżanych
                • Ryzę papieru ksero
                • Pozostałe artykuły papiernicze zostaną ustalone na pierwszym zebraniu klasowym

                 

                WYPRAWKA

                OP2 - pięciolatki

                1. Blok rysunkowy – 2 szt.
                2. Blok techniczny – 2 szt.
                3. Blok techniczny z kolorowymi kartkami – 1 szt.
                4. Wycinanki samoprzylepne – 1 szt.
                5. Wycinanki zwykłe – 1 szt.
                6. Klej biurowy
                7. Klej w sztyfcie
                8. Farby plakatowe
                9. Plastelina
                10. Flamastry
                11. Kredki mydlane „BAMBINO”
                12. Kredki „PASTELE”
                13. Kredki ołówkowe grube
                14. Kredki ołówkowe
                15. Nożyczki
                16. Segregator i 50 koszulek A4
                17. Kostium gimnastyczny w worku (biała koszulka

                      i spodenki)

                1. Ręcznik, mydło w płynie
                2. Podkładka śniadaniowa (plastikowa)
                3. Miękkie obuwie na zmianę w worku

                 

                WYPRAWKA

                OP2 - sześciolatki

                1. Blok rysunkowy – 2 szt.

                2. Blok techniczny – 2 szt.

                3. Blok techniczny z kolorowymi kartkami – 1 szt.

                4. Wycinanki samoprzylepne – 1 szt.

                5. Wycinanki zwykłe – 1 szt.

                6. Klej biurowy

                7. Klej w sztyfcie

                8. Farby plakatowe

                9. Plastelina

                10. Flamastry

                11. Kredki mydlane „BAMBINO”

                12. Kredki „PASTELE”

                13. Kredki ołówkowe grube

                14. Kredki ołówkowe

                15. Nożyczki

                16. Segregator i 50 koszulek A4

                17. Kostium gimnastyczny w worku (biała koszulka

                i spodenki)

                18. Ręcznik, mydło w płynie

                19. Podkładka śniadaniowa (plastikowa)

                20. Miękkie obuwie na zmianę w worku

                21. Zeszyt 32 kartkowy w kratkę - 2 szt.

                22. Zeszyt 16 kartkowy w kratkę - 1 szt.

                Całą wyprawkę kupują tylko te osoby, które w ubiegłym roku nie uczęszczały do zerówki. Pozostałe sześciolatki dużo pomocy mają z poprzedniego roku i nie trzeba ich kupować na nowo (chyba, że zostały zużyte lub zniszczone)

          • Podsumowanie roku szkolnego 2020/2021 w PSP w Ciechlinie

          • Rok szkolny 2020 na 2021 w PSP w Ciechlinie to najdziwniejszy rok szkolny w mojej trzydziestoletniej pracy w zawodzie nauczyciela i dyrektora. Pandemia i nauczanie zdalne zmieniło radykalnie nasze postrzeganie pracy nauczyciela. Po prawie rocznej pracy okazało się, jak bardzo potrzebny jest nam bezpośredni kontakt w relacji nauczyciel - uczeń oraz, że nic nie jest w stanie tych relacji zastąpić. Większość naszej działalności artystycznej i sportowej została zawieszona. Nieliczne konkursy i festiwale przebiegały w niecodziennych okolicznościach, bez możliwości bezpośrednich przygotowań. Staraliśmy się skupić na najważniejszym naszym celu - ograniczeniu do minimum strat poniesionych przez nauczanie zdalne i jak najlepsze przygotowanie do kolejnego, mamy nadzieję, normalnego roku szkolnego.

            W czerwcu 2020 roku pani Beata Stępniewska i pan Zdzisław Białacki powrócili do swoich macierzystych szkół. Od pierwszego września 2020 rozpoczęła pracę w naszej szkole trójka nowych nauczycieli: pani Anna Górecka – informatyka, pani Katarzyna Byliniak - nauczyciel wspomagający i psycholog oraz pani Katarzyna Maciejewska - Żyłka - gimnastyka z elementami korektywy. Po przejęciu od lipca Punktu Przedszkolnego powstały w naszej szkole dwa oddziały przedszkolne OP1 (trzy i czterolatki) oraz OP2 (pięcio i sześciolatki). Młodszą grupę poprowadziły panie Wioleta Wacyk i Aleksandra Opałka, a starsza panie Henryka Opałka i Katarzyna Byliniak.

                      W XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat wypadkom zapobiegamy” organizowanym przez KRUS -  na etapie gminnym w kategorii młodszej: Marcel Kowalski - I miejsce, Amelia Kowalska – II miejsce, Zofia Wacyk - III miejsce oraz w kategorii starszej: Agnieszka Wacyk - I miejsce, Franciszek Szparaga - III miejsce, Weronika Chądzyńska – III miejsce i Blanka Grzeszczyk - wyróżnienie. Na etapie powiatowym w Grójcu: Franciszek Szparaga, Zofia Wacyk i Agnieszka Wacyk - wyróżnienia. Sukcesy te to zasługa pań: Teresy Wojtczak, Moniki Łętowskiej, Małgorzaty Salamon i Henryki Opałki.

            Bardzo dobry występ odnotowała: Lena Krzemińska, awansując do finału Ogólnopolskiego Festiwalu „O Złotą Nutkę”.  Młodą wokalistkę przygotowywał pan Wojciech Ziółko.

            Po raz pierwszy nasze najmłodsze dziewczęta wystartowały w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej w Grójcu. Oliwia Stawicka "wyśpiewała" tam wyróżnienie.

            W konkursie j. angielskiego - Archimedes Plus mamy dwójkę laureatów IV stopnia: Amelię Wąsiewicz i Blankę Grzeszczyk.

            Do finału VIII Wojewódzko - Metropolitarnego Konkursu Biblijnego Diecezji Warszawskiej awansowały Wiktoria Skarzyńska, Natalia Bielacka i Sylwester Jabłoński, przygotowywani przez panią Monikę Łętowską.

            Wszystkie zawody sportowe w których w ubiegłych latach z powodzeniem startowaliśmy -zostały odwołane, natomiast w dalszym ciągu aktywnie działamy na terenie szkolnym:

            - Akcje szkolne: „Puszka” i „Makulatura” - związane z ochroną środowiska i prowadzone przez panie Małgorzatę Salamon i Teresę Wojtczak

            - Projekty w których szkoła bierze udział: "Program dla szkół" i "Razem na święta"

            - Nasi wolontariusze przeprowadzili również akcje charytatywne: "I Ty możesz zostać św. Mikołajem" (dla 7 ZSS w Łodzi), Cegiełki dla Błażeja Wołoszczaka i "Nakręć się i pomagaj z uśmiechem" (Stowarzyszenie Hospicjum "Światło") oraz Świąteczna paczka z GOPS w Pniewach.

            Odbyła się również czterodniowa wycieczka szkolna w Bieszczady zorganizowana przez pana Andrzeja Bienia, z udziałem uczniów z PSP w Karolewie.

            Od marca 2019 roku prowadzone są zajęcia Szkolnego Koła Karate (10 osób). Niestety, zajęcia były prowadzone bardzo sporadycznie ze względu na obostrzenia epidemiczne.

            Przygotowano projekt rozbudowy szkoły, na która to inwestycję Gmina Pniewy pozyskała dofinansowanie w wysokości 2000000,00 zł. Inwestycja ma się rozpocząć prawdopodobnie pod koniec następnego roku szkolnego.

            W okresie wakacyjnym będą zakupione pomoce dydaktyczne do pracowni fizycznej, biologiczno - chemicznej i geograficzno - historycznej za 75000,00 zł ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Cała inwestycja zmieni całkowicie oblicze naszej szkoły na miarę XXI wieku. Pozyskamy niezbędne dla dalszego rozwoju sale i pracownie, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i pomoce szkolne.

            Dzięki świetnej kadrze pedagogicznej nasi uczniowie już od lat uzyskują na egzaminach kończących szkołę bardzo wysokie wyniki. Nie inaczej było w tym bardzo trudnym roku szkolnym.

            Wyniki egzaminu ósmoklasistów:

             Język polski

            Polska - 60%; PSP Ciechlin - 72%

            Matematyka

            Polska - 47%; PSP Ciechlin - 54%

            Język angielski

            Polska - 66%; PSP Ciechlin - 61%

            Najlepsze wyniki w szkole z poszczególnych przedmiotów otrzymali:

            j. polski - Mikołaj Wojtczak - 89%

            matematyka - Mikołaj Wojtczak - 88%

            j. angielski - Lena Karbowiak - 95%

            W 9-cio stopniowej skali  staninowej szkoła uplasowała się następująco:

            j. polski - 8 stanin - bardzo wysoki

            matematyka - 7 stanin - wysoki 

            j. angielski - 5 stanin - średni

             

            25 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie otrzymali świadectwa, nagrody książkowe i dyplomy. Najbardziej pracowici w ciągu ostatnich 9 lat - nagrody pieniężne w konkursie na Najlepszego Ucznia : I miejsce – Kacper Kołacz, II miejsce – Błażej Wąsiewicz i III miejsce – Mikołaj Wojtczak, IV miejsce – Wiktoria Skarzyńska, V miejsce – Blanka Grzeszczyk, VI miejsce Franciszek Szparaga, VII miejsce - Adrianna Wójcik, VIII miejsce - Liliana Wojtczak, IX miejsce Dominik Kamiński i X miejsce - Sylwester Jabłoński. Nagrody wręczył pan Ireneusz Szymczak - Wójt Gminy Pniewy

            Życzymy wszystkim wspaniałych i bezpiecznych wakacji, a po wakacjach spotkania w murach naszej szkoły.

            Wojciech Ziółko – dyrektor szkoły oraz

            Nauczyciele PSP w Ciechlinie

          • Dofinansowanie dla PSP w Ciechlinie

          • Wiosną tego roku Gmina Pniewy złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o środki rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na zakup wyposażenia do sal przyrodniczych.

            1 lipca 2021 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało listę samorządów, które otrzymają wsparcie finansowe.

            Wśród beneficjentów znalazła się Gmina Pniewy z dofinansowaniem w kwocie 75 000,00 zł przeznaczonym dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciechlinie.

            Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Ireneuszowi Szymczakowi. Będzie to idealny wkład dydaktyczny do mających niedługo powstać nowych pracowni: fizycznej, biologiczno - chemicznej i geograficzno - historycznej.

          • Świetne wyniki naszych ósmoklasistów

          • 2 lipca 2021 roku zostały ogłoszone wyniki egzaminów ósmoklasistów organizowane już trzeci rok przez CKE w Warszawie. Tak jak w poprzednich latach, również tegoroczni absolwenci popisali się bardzo dobrymi wynikami. Jak dobrze wypadli obrazują poniższe zestawienia średnich procentowych z poszczególnych przedmiotów.

            Język polski

            Polska - 60%; Województwo mazowieckie - 64%; Powiat grójecki - 59%, Gmina Pniewy - 67%; PSP Ciechlin - 72%

            Matematyka

            Polska - 47%; Województwo mazowieckie - 52%; Powiat grójecki - 46%, Gmina Pniewy - 55%; PSP Ciechlin - 54%

            Język angielski

            Polska - 66%; Województwo mazowieckie - 71%; Powiat grójecki - 65%, Gmina Pniewy - 69%; PSP Ciechlin - 61%

            Najlepsze wyniki w szkole z poszczególnych przedmiotów otrzymały:

            j. polski - Mikołaj Wojtczak - 89%

            matematyka - Mikołaj Wojtczak - 88%

            j. angielski - Lena Karbowiak - 95%

            W 9-cio stopniowej skali  staninowej szkoła uplasowała się następująco:

            j. polski - 8 stanin - bardzo wysoki

            matematyka - 7 stanin - wysoki 

            j. angielski - 5 stanin - średni

            Na uwagę zasługuje fakt, że jest to kolejny rok, w którym gmina Pniewy (a w tym PSP w Ciechlinie) osiąga wyniki egzaminów znacząco powyżej średniej krajowej i powiatowej. Świadczy to o ogromie pracy jaką wykonują na co dzień nauczyciele naszej szkoły nie tylko z uczniami najzdolniejszymi, ale również z tymi mniej zdolnymi.

            Gratulujemy uczniom świetnych wyników. Rodzicom gratulujemy wymiernych efektów wychowania swoich pociech.

            Wszystkim nauczycielom, którzy ich uczyli w ciągu całych dziewięciu lat, dziękujemy za profesjonalizm, ogromne zaangażowanie i wytrwałość w swojej ciężkiej, ale również satysfakcjonującej pracy.

            Dziękujemy szczególnie pniom: Ewie Białackiej i Aleksandrze Chyziak oraz panu Andrzejowi Bieniowi, którzy w okresie nauki zdalnej poświęcili mnóstwo pracy i czasu, aby jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do tego ważnego egzaminu.

            Wojciech Ziółko - dyrektor szkoły

          • Uzupełniona lista do Oddziałów Przedszkolnych

          • Uzupełniona lista dzieci przyjętych do Oddziałów Przedszkolnych

            w PSP w Ciechlinie

            na rok szkolny 2021/2022

             

            Oddział Przedszkolny 1  ( rocznik 2018 i 2017)

            1. Biniecki Mikołaj
            2. Dolina Adam
            3. Janota Helena
            4. Majchrzak Bartłomiej
            5. Markiewicz Nikola
            6. Nowak Milena
            7. Ptaszek Jan
            8. Stawicka Hanna
            9. Machałowski Maciej
            10. Majchrzak Adrian
            11. Markiewicz Nikodem
            12. Rusinowski Marcel
            13. Sowińska Zuzanna
            14. Szymański Kamil

             

            Oddział Przedszkolny 2 (rocznik 2015 i 2016)

            1. Chyła Miłosz
            2. Gaik Igor
            3. Grotowska Nikola
            4. Jaworski Kacper
            5. Kowalska Amelia
            6. Pater Nikola
            7. Polewski Oliwier
            8. Sowińska Oliwia
            9. Wacyk Zofia
            10. Boroń Agnieszka
            11. Dąbrowski Krystian
            12. Gaczkowska Inga
            13. Jabłoński Karol
            14. Jędruch Alan Oliwier
            15. Kołacz Antoni
            16. Kołacz Kornelia
            17. Koper Stanisław
            18. Lesiak Marcel
            19. Markiewicz Zuzanna
            20. Nowak Filip
            21. Pater Krzysztof
            22. Skarżyńska Maja
            23. Szady Bartosz
            24. Szaszka Lena

             

            Komisja rekrutacyjna w składzie:

            Przewodnicząca – Wioleta Wacyk

            Członek – Henryka Opałka

            Członek – Aleksandra Opałka

            Członek – Katarzyna Byliniak

            Ciechlin, 30.06.2021

            Lista przyjetych jeszcze jest otwarta, szczególnie w oddziale OP1 (trzy i czterolatków), do którego możemy przyjąć 22 osoby. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia szkoły, zapoznania się z warunkami oferowanymi dla naszych najmłodszych dzieci i zapisania swoich pociech do naszego przedszkola.

            Jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o czas pracy i staramy sie dopasować do aktualnego zapotrzebowania. Oferujemy bardzo dobrą i fachową kadrę, zarówno pod względem opiekuńczym jak i dydaktycznym. Posiadamy dobre zaplecze lokalowe oraz bardzo dobrze wyposażony plac zabaw. Również pod względem opłat jesteśmy konkurencyjni.

            Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy: pspciechlin@poczta.onet.pl  lub telefoniczny: 606 959 765

          • Dyżur wakacyjny dla dzieci przedszkolnych

          • Szanowni Rodzice.

            Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciechlinie pełni dyżur wakacyjny od 01 do 31 sierpnia 2021 roku. Zainteresowane osoby proszone są o złożenie wniosków do 19 lipca 2021 roku (względy organizacyjne). Wnioski można złożyć osobiście w godzinach 9 - 12 w szkole, lub mailowo na adres podany poniżej.

            W razie pytań proszę o kontakt: pspciechlin@poczta.onet.pl.


          • XXIV Festiwal Piosenki Przedszkolnej w Grójcu

          • W dniu 17.06.2021 roku w Grójeckim Ośrodku Kultury zorganizowany został XXIV Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Napłynęły 22 zgłoszenia z kilkunastu przedszkoli z terenu Grójca i okolic..

            Komisja powołana przez Organizatora w składzie:

            Jan Zakrzewski — przewodniczący Komisji

            Aleksandra Maliszewska

            Dariusz Borkowski-Thieu

            przesłuchała wszystkich uczestników i dokonała oceny wg następujących kryteriów:

            - interpretacja prezentowanych utworów,

            - muzykalność,

            - ruch sceniczny

            - ogólny wyraz artystyczny

            -  „oddanie” wykonywanego utworu poprzez strój i choreografię

            - zdolności wokalne

            I miejsce - Laura Prościńska

            II miejsce ex aequo - Alicja Lusa i Amelia Iwanowska

            III miejsce ex aequo - Laura Garitey-Bors i Amelia Nowak

            Wyróżnienie - Gabriela Jagielińska i Oliwia Stawicka

            Fundatorem nagród był Grójecki Ośrodek Kultury oraz Centrum Edukacyjne S-cool. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i vouchery na językowe warsztaty wakacyjne. Natomiast pozostali uczestnicy upominki: torby z misiami, gadżetami Grójeckiego Ośrodka Kultury oraz słodyczami.

            Z Oddziałów Przedszkolnych w PSP w Ciechlinie wzięły udział trzy dziewczynki: Kornelia Kołacz, Hanna Cegiełka i Oliwia Stawicka. Świetnie zaprezentowały się na scenie, a Oliwia otrzymała za swój występ wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy naszym małym artystkom, ich rodzicom i wychowawcom: p. Henryce Opałce i p. Wiolecie Wacyk.

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie, Ciechlin 39
      • 48 669 00 22
      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Generała Franciszka Kamińskiego w Ciechlinie; Ciechlin 39; 05-652 Pniewy Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych